Barefoot obuv ctí prirodzený tvar chodidla a preto je v špičke nohy širšia. Typická je pre ňu tenká podrážka, nízky drop (rozdiel výšky podrážky medzi pätou a špičkou) a hmotnosť. Dokonale padnúci barefoot a minimalistická obuv nesmie chodilo nijako obmedzovať, preto je dôležité si nohu správne zmerať, než si bosotopánky kúpite.
Základ je samozrejme zmerať dĺžku a šírku chodidla. Je to jednoduché, nachystajte si prázdny papier, ceruzku, pravítko a lepiacu pásku.
Pri výbere barefoot topánok je dôležité voliť väčšiu veľkosť. Chodilo pri chôdzi v bosotopánkach oveľa viac pracuje, rozťahuje sa a prispôsobuje sa povrchu, na ktorom sa práve nachádza. Preto je dôležité k výsledku merania dĺžky pripočítať približne 1 cm (+/-3 mm) a k šírke až 0,5 mm. Teraz stačí už len vybrať si tie pravé barefoot topánky.
Sami v barefootoch beháme a chodíme a ďalej ich odporúčame. Ak si ich ale kupujete prvýkrát, máme pre vás dve osvedčené rady.
Platí to pre chôdzu i beh. Bosý pohyb viac namáha chodidlo, vrátane členkov a všetkých ďalších súčastí pohybového aparátu. Musíte si dopriať čas, aby ste si na seba s barefootom zvykli. Poranenie achilovky alebo zápal plantárnej fascie rozhodne nie je niečo, čo by ste si chceli novým kúskom privodiť. Zlaté pravidlo znie 10 % objemu chôdze/behu, na ktorý ste zvyknutí s vašou obuvou. Vydržte to aspoň týždeň a potom pozvoľna navyšujte.
Bosotopánky sa bohužiaľ nehodia pre každého, medzi hlavné mýty o barefoot patrí, že vám dokážu napraviť akýkoľvek problém s pohybovým aparátom. Taký zázrak to bohužiaľ nie je. Špecifické deformácie chodidla môžu vaše problémy naopak zhoršiť. Ak máte pochybnosti, obráťte sa na svojho lekára, alebo si nechajte poradiť od fyzioterapeuta.
Pri výbere barefoot obuvi by mali byť obozretní diabetici. Existuje tu totiž zvýšené riziko poranenia nohy pri neopatrnom pohybe, aj keď zrovna značka Merrell poskytuje vysokú úroveň ochrany chodidla.