Padelové kurty: Kde si môžeš zahrať a čím sa povrchy líšia


3 minút čítania

Všetky padelové kurty nie sú rovnaké. Objav rozdiel medzi povrchmi, ale aj konštrukciami kurtov a prenikni zase o niečo hlbšie do sveta padelu.

Padel si môžeš zahrať na rôznych kurtoch, ktoré sa líšia najmä povrchom. Naraziť môžeš ale tiež na rôznorodé typy odrazových plôch či veľkosti ihriska. Poď sa s nami prebehnúť, kde všade si môžeš dnes stále obľúbenejšiu hru vyskúšať.

Povrch padelového kurtu

Rozdelenie padelových kurtov:

Podľa veľkosti ihriska a počtu hráčov

Keď zaznie padel, väčšina zo znalých si predstaví ihrisko pre štyroch hráčov. Je to oficiálna veľkosť padelového kurtu a rozprestiera sa na 20 metroch do dĺžky a 10 metroch do šírky. V niektorých krajinách už môžeš naraziť na ihrisko pre dvojhru, ktoré je o 4 metre užšie.

1. Klasický kurt pre štvorhru

Klasický padelový kurt s rozmermi 20 × 10 metrov. Je to oficiálny kurt určený pre štvorhru.

2. Kurt pre dvojhru

V niektorých krajinách existujú tiež kurty na dvojhru. Jediný rozdiel oproti klasickému kurtu je v šírke, ihrisko pre dvojhru je o 4 metre užšie.

Na povrchu betón alebo koberec

Máš radšej koberec, alebo betón? Betón je pôvodným a zároveň jedným z najlacnejších povrchov. Je tvrdý, odolný, ale tiež pomerne nebezpečný. Aj z toho dôvodu ho v posledných rokoch nahradzuje umelá tráva, čiže koberec. Hrať na koberci je o poznanie príjemnejší zážitok.

1. Betónový povrch

Betónový povrch je jedným z prvých používaných na padelových kurtoch, dnes sa už veľmi nepoužíva. Je charakteristický tvrdosťou, odolnosťou, ale tiež vyšším rizikom zranenia.

2. Umelá tráva

Umelá tráva, čiže koberec, je v padeli najrozšírenejší povrch. Nahradil betón pre svoje lepšie herné vlastnosti, predvídateľnosť odskoku, komfort a tiež bezpečnosť. Delí sa na ďalšie typy, ktoré ovplyvňujú dynamiku hry.

Rozlišujeme:

  • Monofilament: Na povrchu koberca je nanesená vysoká vrstva kremičitého piesku, je možnosť sa po ňom dokĺznuť.
  • Textúrovaný povrch: Oficiálny druh koberca pre World Padel Tour. Piesok je schovaný na dne koberca. Povrch nekĺže a umožňuje tak rýchlejší štart na loptičku.

Padelový zápas

Konštrukcia odrazových plôch

Zatiaľ čo v minulosti bolo bežné posielať loptičku do betónových či tehlových stien, dnes už tento variant takmer nestretneš. Nastúpilo sklo a všetko zmenilo. Nielen, že na takom ihrisku je príjemnejšie hrať a nie si medzi štyrmi betónovými stenami, ale sklenené odrážacie plochy ponúkajú tiež príjemnejší a predvídateľnejší odraz.

1. Tehla/betón

Betónový kurt na padel lemovaný tehlovými či betónovými stenami. V minulosti sa na takých kurtoch často preháňali hráči s padelovými raketami, v posledných rokoch je populárnejšie sklo.

2. Sklo

Momentálne najpopulárnejší kurt. Sklenené steny dobre vyzerajú a zároveň doprajú hráčovi pohodlný odraz loptičky. 

Sklenené kurty ďalej delíme do 3 kategórií:

  • Sklo s piliermi: Tento kurt má sklenené steny, ktoré sú oddelené a lemované oceľovými piliermi. Hrúbka skla je väčšinou 10 mm
  • Polo panoramatický kurt: Tento typ kurtu má sklenenú zadnú časť kurtu bez pilierov, zatiaľ čo roh kurtu je stále pilierom vystužený. Väčšinou je hrúbka skla 12 mm.
  • Plne panoramatický kurt: Tento kurt nemá na svojej sklenenej konštrukcii jediný pilier a je tak plne panoramatický. Môžeš ich vidieť tak na World Padel Tour, ako aj v kluboch. Hrúbka skla je 12 mm.

Staršie články