Kolená, ramená, lakte, členky či chrbát – to všetko sú ohrozené partie. Pri padeli ťa čaká veľa pohybov, na ktoré tvoje telo nie je zvyknuté. Ako predchádzať zraneniam?
Padel vyzerá ako zábavný a neškodný šport, pri ktorom sa takmer nič nemôže stať. Zdanie bohužiaľ klame. Špecifický pohyb pri padeli, či ide o rýchle zmeny smeru, naťahovanie tela do neprirodzených pozíci, rýchle štarty alebo tvrdé dopady po úderoch nad hlavou, to všetko preverí tvoje telo spôsobom, na ktorý nie je zvyknuté.
Aké sú teda najčastejšie zranenia a ich príčiny?
Ako sme už povedali, padel je šport aj pre úplných začiatočníkov, ktorí nikdy nedržali raketu v ruke. Vďaka tomu, že je tento šport jednoduchý na pochopenie a môže si ho zahrať každý, je nádej, že si padel zamiluješ a budeš ho hrať oveľa viac.
Mnoho hráčov začne okamžite, tzv. z nuly na sto, a pustí sa do padelu 3× – 5× týždenne, aj keď dovtedy poriadne nerobili žiadny šport alebo sa hýbali len okrajovo. To môže telu spôsobiť veľký šok a začnú sa preťažovať partie, ktoré sa pri padeli často používajú.
Často prichádza bolesť kolien alebo členkov. Keďže sa pri padeli hrá oveľa viac úderov nad hlavou než pri iných športoch, preťaženie týchto častí tela môže prísť pri prehnanej frekvencii hrania vďaka neustálym dopadom po údere veľmi rýchlo. Vznikajú tak zápaly v kĺboch, šľachách alebo aj vážnejšie zranenia ako napr. poškodenie menisku.
Aj keď je úžasné, že ťa padel baví a je chytľavý, každý by mal počúvať svoje telo a vedieť aj odpočívať. Pri padeli je zásadné nepreháňať to a nepreťažovať telo príliš rýchlo. Ak sa ti na začiatku správnou frekvenciou hrania podarí posilniť správne partie, budeš si padel užívať dlhodobo.
Tým, aký je padel jedinečný šport, ktorý využíva odrazy od skiel a plotov, núti ťa robiť tiež jedinečné pohyby. To tiež zvyšuje riziko zranenia, ak nie si dostatočne včas pripravený na správne vykonanie techniky úderu.
Tento problém sa netýka len úplných začiatočníkov, ale aj hráčov, ktorí prechádzajú z tenisu na padel. Pri iných raketových športoch, najmä v tenise, máš len jeden druh úderu nad hlavou, zatiaľ čo v padeli ich máš veľa. To znamená rôzne body na trafenie úderu a rôzne rýchlosti. Ak nemáš dostatočne zvládnutú techniku, vznikajú riziká zranenia ramena alebo lakťa.
Tenisti sú napr. zvyknutí hrať nad hlavou oveľa rýchlejšie a pri častom opakovaní pri vysokej rýchlosti môžu naraziť na bolesti vyyššie spomínaných partií. Preto je dôležité posilňovať vrchnú časť tela a naučiť sa správnu techniku úderov, aby si predišiel týmto zraneniam. Určite si už počul výraz ako „tenisový lakeť“.
Najčastejšou príčinou zranenia je nedostatočná rozcvička a zahriatie tela tak, aby bolo schopné okamžite hrať naplno. Často sa môžeme dokonca stretnúť s vynechaním rozcvičky. Týmto prístupom si hráči spôsobujú zbytočné problémy, ktorým sa dá vyhnúť.
Ako som už napísal, v padeli sa používa veľa nezvyčajných a náročných pohybov. Väčšina z nás celý deň pracuje v kancelárii a neurobí ani jeden pohyb, ktorý by bol užitočný na kurte. Preto určite chápeš, aké veľké riziko je okamžite naskočiť do zápasu bez rozcvičenia. A nie, päťminútová rozohra ťa určite nerozcvičí a môžeš sa zraniť dokonca už pri nej.
Nemám čas na rozcvičku a podobné výhovorky. To je najväčšia chyba, ktorú môžeš urobiť. Na zahriatie nepotrebuješ hodinu, dokonca ani polhodinu. Stačí niekoľko minút, aby si sa lepšie ochránil pred zranením. Zahriatie tela na prevádzkovú teplotu zvládneš v priebehu chvíľky, rovnako ako pár cvikov s odporovou gumou. Predídeš tak zraneniam ramien a lakťa.
Njačastejším zranením kvôli nerozcvičeniu je natiahnutý zadný stehenný sval pri prvom prudkom štarte či podkĺznutí. Alebo horší variant – natrhnutie svalu a dlhá rekonvalescencia pokojne aj mesiace. Častá je aj bolesť v dolnej časti chrbta, napríklad pri prvom rýchlom pohybe za loptičkou na sieti. Byť mimo padelové dianie týždeň, mesiac alebo dokonca pol roka kvôli podceneniu rozcvičky špeciálne v chladných dňoch je veľká škoda.
Používať správne vybavenie, ako sú padelové rakety a loptičky, je najlepší spôsob, ako s avyhnúť zraneniu. Dôležité ja hlavne hrať so správnymi padelovými loptičkami. Nejde o značku, ale mnoho hráčov hrá so starými loptičkami, a to dokonca aj keď sú mokré. Pri hraní so starými loptičkami sa pri každom údere sčíta záťaž a môže dôjsť k preťaženiu lakťa alebo ramena. Nové loptičky ti pomôžu týmto zraneniam predísť.
Ďalšou, nemenej dôležitou, časťou výbavy je padelová raketa. Padelové rakety majú rôznu tvrdosť a hmotnosť. Ak si teda vyberieš nesprávnu raketu, môže to opäť viesť k poraneniu ramena alebo lakťa. Pri výbere rakety si preto daj záležať.
Poslednou súčasťou vybavenia, ktorej správny výber je výbornou prevenciou zranenia, je obuv. Správnou padelovou obuvou, môžeš predísť pošmyknutiu alebo nestabilným chodidlám pri zmene smeru. Naopak, zlá obuv na padel môže byť príčinou natiahnutého zadného stehenného svalu, poranenia kolena alebo členka a okolitých šliach. Preto nikdy nehraj napríklad v bežeckej obuvi, ale kúp si obuv určenú priamo na padel.
Poranenie ramien a lakťov je veľmi časté, ale nie len tieto časti tela sú rizikové. Rýchle výpady a zmeny smeru často vedú k poraneniam lýtok a dolných končatín. Tieto zranenia bývajú na prvý pohľad menej vážne, ale ich liečenie môže trvať aj niekoľko mesiacov.
Časté sú aj zranenia kolien a chrbta, najmä mimo sezóny, keď sú kurty vlhké a chladnejšie. Nedostatočná stabilita v kombinácii s prudkými pohybmi a vlhkým povrchom zvyšujú riziko vážnych zranení.
Dbaj preto na výber správneho padelového vybavenia a zameraj sa na tréning správnej techniky úderov.
Autor: Jaroslav Vondrášek
Všetky práva vyhradené, © 2002–2024 Sportega