Vývoj hokejového výstroja: tragédia, vojnová vesta a kravský trus


8 minút čítania

Zaujíma ťa história hokejovej výstroje? Objav, aké korčule sa zachovali dodnes, ako to bolo s prilbou alebo chráničmi holení.

Ľadový hokej je kontaktný šport s vysokou intenzitou. Preto prešiel v priebehu rokov mnohými zmenami v hokejovom vybavení. Vývoj od základného, primitívneho vybavenia k modernému, vysoko výkonnému vybaveniu nielenže zvýšil bezpečnosť hráčov, ale spôsobil aj revolúciu v samotnej hre.

Súkromné začiatky

Cesta hokejoveho vybavenie sa začala pomerne skromne. Prví hokejisti sa chránili minimálnym výstrojom, ktorá bola určená najmä na udržanie tepla v chladnom počasí, a nie na zásadnú ochranu pred zraneniami.

Prvý oficiálny hokejový zápas v histórii sa odohral 3. marca 1875 v kanadskom Montreale. Hralo sa s dreveným pukom a bránkami širokými dva a pol metra. Prvýkrát sa však hralo na 60 minút a napríklad veľkosť klziska sa v NHL prakticky nezmenila. Hokejový výstroj však mal prejsť zásadnou premenou.

Kengura stál pri zrode legendárnych korčúľ

V začiatkoch hokeja si hráči pripevňovali kovové nože na bežné kožené topánky. S rastúcou popularitou hry sa začali objavovať topánky s trvalo pripevnenými nožmi.

Niektoré z prvých hokejových korčúľ vznikli v dielňach značiek, ktoré dodnes dominujú na trhu s hokejovym výstrojom. Značka CCM bola síce založená v roku 1899 ako výrobca cyklistického vybavenia, ale až v roku 1905 začala koketovať s výrobou hokejových korčúľ.

Zajímavé je, že v tom istom roku George Tackaberry začal vyrábať korčule z kengurskej kože. Po jeho smrti v roku 1937 prevzala práva na výrobu týchto korčúľ značka CCM a odvtedy hokejisti dodnes nosia korčule CCM Tacks. V roku 1927 potom na trh vstúpila aj značka Bauer.

CCM bola tiež zodpovedná za pripojenie plastového krytu na koniec korčule v roku 1961, aby ostrá časť netrčala a nespôsobovala nehody.

Dnes sa hokejové korčule vyvinuli na sofistikovanú obuv zo syntetického materiálu, ktorá je navrhnutá na optimálny výkon a zvýšenú ochranu nohy.

Prechod z drevených na kompozitné hokejky

Prvé hokejky boli vyrezané z jedného kusu dreva. V 40. rokoch 20. storočia sa hokejky začali vyrábať z viacerých vrstiev dreva, aby sa dosiahla väčšia pružnosť a nižšia hmotnosť.

Päťdesiate roky 20. storočia priniesli ďalšiu významnú zmenu v podobe obalovania drevených hokejok sklenenými vláknami, ktoré slúžili ako výstuž.

Jen o niekoľko rokov neskôr sa prvýkrát objavila zakrivená čepeľ hokejky. Hokejisti ju v tom čase prirovnávali k banánu. Problémom však bolo, že ohyb hokejky bol urobený príliš radikálne a hráč strácal kontrolu nad hokejkou. Preto bol uhol hokejky obmedzený.

V súčasnosti sú štandardom kompozitné hokejky vyrobené z jedného kusu materiálu, ktorý ponúka vynikajúcu odolnosť a kontrolu.

Potrebnosť hokejových chráničov

Keď sa hokej stal populárnejším a hra si vyžadovala väčšie fyzické nároky, narastala potreba zaviesť do hry chrániče a ochranné pomôcky.

Holen ako priekopník hokejoveho vybavenia

Chrániče holení, jedna z prvých foriem ochranného výstroja v hokeji, sa na ľade objavili v 80. rokoch 19. storočia. Chrániče holení, pôvodne vyrobené z materiálov ako koža a drevo, prešli v priebehu rokov značným vývojom.

Po druhej svetovej vojne boli populárne chrániče z plastu a sklenených vlákien. Na rozdiel od kožených chráničov tieto chrániče chránili nositeľa, ale na druhej strane boli nebezpečné pre protihráčov, pretože boli tvrdé a nepružné, takže zrážky s nimi boli veľmi bolestivé. Preto sa v 50. rokoch 20. storočia začali používať prvé peny a gumy, ktoré pohlcovali nárazy a umožnili výrobu chráničov z mäkších materiálov.

V roku 1961 súper pretrhol šľachu na zadnej strane nohy Bernieho Geoffriona z tímu Montreal Canadiens. To malo za následok nielen spomínané pridanie plastového krytu na nôž korčule, ale aj úpravu chrániča holene. Nový, odľahčený chránič holene od CCM bol vyrobený z materiálu, ktorý sa používal v šrapnelových vestách počas Kórejskej vojny. Okrem toho konečne obopínal celú nohu, nielen holennú časť, čím poskytoval hráčovi oveľa väčšiu bezpečnosť.

Ak ide o chrániče ramien, chrániče chrbta a lakte, prvé náznaky sa objavili na začiatku 20. storočia. Napríklad populárny Cyclone Taylor si pod tričko zašíval kúsky plsti. Skutočné chrániče pripomínajúce tie dnešné sa však začali objavovať až v 30. rokoch 20. storočia.

Dnes sú hokejisti vybavení najmodernejšími chráničmi vyrobenými z rôznych moderných materiálov, ktoré poskytujú rozsiahle pokrytie a ochranu tela.

Tragédie menia prístup k ochrane hlavy

Zajímavé je, že prilby, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou dnešneho hokejoveho vybavenia a bez ktorých si nevieme predstaviť ani korčuľovanie, neboli spočiatku samozrejmosťou. Prilby boli v NHL povinné až od roku 1979, o čom svedčí aj postupný vývoj bezpečnostných opatrení pre hráčov.

Prilby boli v začiatkoch športu veľkou vzácnosťou. Všetko sa začalo meniť po zranení Acea Baileyho z tímu Toronto Maple Leafs v roku 1933. Po zrážke s Eddiem Shoreom z Bostonu spadol na ľad, udrel si hlavu a utrpel zranenia, ktoré ukončili jeho kariéru. Práve Eddie Shore sa potom stal prvým hokejistom, ktorý v NHL pravidelne nosil prilbu.

Ale až smrť Billa Mastertona na ľade v roku 1968 spustila diskusiu o zavedení povinných hokejových prilieb. Pravidlo v NHL začalo platiť až v spomínanom roku 1979 a posledným hráčom bez prilby bol Craig MacTavish až v sezóne 1996/97. Čo sa stalo s Billom Mastertonom a prečo MacTavish pred 25 rokmi stále hral bez prilby, nájdeš v článku o povinných nákrčníkoch.

Len nech nám nezmrznú prsty

Hokejoví priekopníci síce nosili rukavice, ale hlavne preto, aby si udržali ruky v teple. Po roku 1900 sa do rukavíc pridávali vypchávky, ktoré poskytovali dodatočnú ochranu.

Hokejové rukavice so spevneným palcom sa začali objavovať v 30. rokoch 20. storočia. Dôvodom bol incident, pri ktorom si Babe Siebert z tímu Montreal Maroons zlomil palec.

Puky vyrobené z dreva, gumy a kravského trusu

Dávno predtým, ako sa v Montreale odohral prvý oficiálny hokejový zápas, britskí vojaci sa na zamrznutom rybníku zabávali hrou podobnou pozemnému hokeju. Na zábavu používali drevený puk alebo zamrznutý kravský trus. Drevo ukázalo väčší potenciál.

Práve s dreveným pukom sa hrali prvé hokejové zápasy. V roku 1886 sa objavil puk vyrobený z vulkanickej gumy. Nemal však kruhový obvod, skôr pripomínal osemuholník. Na tomto základe sa pomocou modernej technológie vyrábajú dnešné puky.

Predkom ďakujeme za dnešné vybavenie

Hokejové vybavenie sa za takmer 150 rokov vyvinulo od primitívnych ochranných pomôcok až po sofistikované vybavenie s najmodernejšou technológiou. Podobne ako v iných oblastiach života, aj za pokrokom hokejoveho výstroja často stáli tragické udalosti. Výsledkom však je, že napriek rýchlemu a agresívnemu štýlu hokeja sú dnes hráči dokonale chránení a hoci sa zraneniam nedá úplne vyhnúť, ich frekvencia a následky sú na prijateľnej úrovni.

A nabudúce sa pozrieme na vývoj brankárskeho vybavenia...

Staršie články