Test tenisových loptičiek


17 minút čítania

Preskúmajte s nami často diskutovanú tému tenisových loptičiek. Tie sa najmä v posledných rokoch stávajú tak terčom kritiky, ako i pochvalných chválospevov naprieč celým spektrom hráčov.

Špeciálnou kategóriou, ktorá má k loptičkám čo povedať, sú turnajoví hráči, ktorí v našich podmienkach hrajú súťažné zápasy takmer výhradne s loptičkami Wilson US Open. Ale trh s loptičkami ponúka celý rad ďalších značiek, modelov a typov, ktoré si zaslúžia pozornosť. Každému však vyhovuje iný typ loptičky a vybrať absolútneho víťaza, ktorý bude vyhovovať väčšine, je takmer nemožné.

My sme sa o to ale pokúsili a výsledky prinášame v tomto teste. Do testu sme vybrali prevažne veľmi kvalitné loptičky od populárnych značiek, ktoré by nemali sklamať ani tých najnáročnejších hráčov s turnajovými ambíciami.

Tenisové loptičky na kurte

Na tenisové loptičky je potrebné sa pozrieť z niekoľkých uhlov pohľadu. V našej hodnotiacej tabuľke (celkom dolu) tak nájdete štvoricu parametrov, ktoré sme počas testovania sledovali. Potom sú tu ale vlastnosti, ktoré nemožno číselne ohodnotiť a je potrebné sa o nich rozhovoriť.

Preto skôr, ako začnete horečne nakupovať loptičky podľa výsledného poradia, odporúčame, aby ste si prečítali k jednotlivým loptičkám priložený komentár. Niektoré loptičky fungujú bezvadne ihneď po otvorení dózy či krabičky, iným trvá o niečo dlhšie, kým sa takpovediac „zabehnú“. Niektoré loptičky na naše prekvapenie fungujú najlepšie až po niekoľkadennej pauze medzi hraním. Iné za ten čas strácajú svoje pôvodné vynikajúce vlastnosti.

Nájdu sa ale i loptičky, ktoré držia od začiatku do konca a k ich výmene vás donúti až vyblednutý vzhľad a otrhaný melton. Každá loptička má svoj životný cyklus, ktorý ovplyvňuje samotný štýl hry a i tie najlepšie loptičky v teste nemusia vyhovovať každému a naopak.

Ak vás podrobnosti o testovaní nezaujímajú a chcete ihneď vidieť výsledné poradie, kliknite na výsledky testu tenisových loptičiek.

Tenisové loptičky na antuke

Čo a ako sme u tenisových loptičiek hodnotili?

Hodnotiacu stupnicu sme si vypožičali zo školských lavíc. Klasické známkovanie od 1 (najlepší) po 5 (najhorší) je iste všetkým zrozumiteľné. Celkové výsledné hodnotenie je priemer všetkých získaných známok naprieč všetkými vlastnosťami. V prípade zhodného výsledného hodnotenia u viacerých loptičiek rozhoduje pre lepšie umiestnenie v tabuľke parameter „pocit z hry a komfort“. A ktoré vlastnosti sme hodnotili?

Medzi najdôležitejšie sledované parametre patrí bezpochyby životnosť loptičky, ktorá pre väčšinu hráčov bude zásadná. Pod životnosťou sa však ukrýva oveľa viac ako iba to, ako dlho vám loptička vydrží v podobe, akú mala na začiatku. Okrem vizuálu nás zaujímala stabilita odskoku v priebehu času a pružnosť použitej gumy.

Prekvapilo nás, ako veľmi sú niektoré loptičky inak sfarbené. Predovšetkým loptičky na všetky povrchy majú často špeciálny svietivý melton, ktorý je v tmavšom halovom prostredí pri umelom osvetlení lepšie viditeľný. Na vonkajších antukových kurtoch, kde sme loptičky testovali, však táto svietivosť postráda zmysel a nie je pri hre takmer vidieť.

Pokročilý začiatočník pri teste tenisových lopotičiek
Testované tenisové loptičky

Naprostá väčšina loptičiek v teste je určená na všetky povrchy. Čisto antukové loptičky zastupujú iba modely Dunlop Fort Clay a Wilson Roland Garros Clay. Loptičky Slazenger Wimbledon, ako už názov napovedá, sú primárne určené na trávu, aj keď na dóze sa odporúčajú na akýkoľvek povrch.

U týchto loptičiek uvádza výrobca osobitnú úpravu meltonu vodoodpudivou vrstvou, ktorá je odolnejšia voči vlhkosti. Tú sme ale na viacmenej suchých antukových kurtoch vyskúšať nemohli.

Pri hodnotení pocitu z hry a komfortu nás zaujímala celková prívetivosť úderov a reakcia paže pri kontakte s loptičkou. Niekotoré loptičky v tomto hodnotení len tak tak unikli nedostatočnej. Je ale logické, že s dlhšou hrou, sa horšie vlastnosti komfortu u týchto tvrdých typov loptičky zlepšovali. Primárne nás ale v tomto ohľade zaujímalo, ako sa loptičky správajú za čerstva ihneď po otvorení dózy či krabičky. Predsa len nikto nechce najskôr hodinu trpieť, aby si potom ďalšiu hodinu pekne zahral.

Michal Bayerl pri teste tenisových loptičiek
Michal Bayerl pri teste tenisových loptičiek

Tretím hodnotiacim parametrom bola kontrola. Tá je prakticky u všetkých loptičiek na veľmi dobrej rovni. Občas sa síce objavil nejaký ten úlet, ale že by niektoré loptičky boli chybné a nekontrolovateľné, sa nám nestalo.

Zaujímavosťou testu sú loptičky značky Wilson Triniti, ktoré sme vďaka ich ekologickému papierovému obalu ihneď premenovali na "papieraky". U tých sa nám darilo výborne čopovať a hranie rezaných úderov nás s nimi bavilo. Takto špecifickú kontrolu však žiadne ďalšie loptičky neponúkajú a môžeme sa zhodnúť, že nech siahnete po akýchkoľvek loptičkách v teste, budete mať svoje údery pod kontrolou.

Tenisové loptičky a všetko vybavenie na testovanie
Tenisové loptičky sa vážili na váhe

Posledným a pomerne zásadným parametrom v teste je rýchlosť loptičiek a odskok. Tu sme sledovali nielen rýchlosť loptičiek pri priamej hre, ale tiež rýchlosť a výšku odskoku u spinových úderov.

Bez akýchkoľvek pochybností môžeme prehlásiť, že najviac skákajúcimi loptičkami v testeWilson Roland Garros Clay Court čiže oficiálne loptičky French Open. Tie ako keby inžinieri navrhli na hru Rafaela Nadala. Odskok je neuveriteľný, brutálny a kto vie poriadne spinovať, získava s týmito loptičkami nespornú výhodu. Rýchlosť a odskok sa však u niektorých loptičiek pomerne výrazne menili v čase a po týždennej pauze niektoré loptičky zmäkli a stratili svoje pôvodné vlastnosti.

Rez tenisovej loptičky Tretorn X
Rez tenisovej loptičky Wilson Triniti

Ak si budete loptičky vyberať podľa celkového hodnotenia, potom majte na pamäti, že horšiu známku mohli loptičky obdržať za parametre, ktoré pre vašu hru nie sú dôležité. Preto je dobré loptičky vyberať v kontexte celého testu a nekukať iba na celkovú známku.

Niekto sa vzdá komfortu v prospech dlhšej životnosti a naopak. Niekto vyžaduje komfortné loptičky s veľmi dobrou kontrolou od samého začiatku, ale životnosť ho toľko nezaujíma, pretože si môže dovoliť meniť loptičky častejšie. Preto odporúčame okrem výsledného hodnotenia prelúskať tiež tabuľku s výsledkami v rámci jednotlivých parametrov.

Zaujímavosťou je, že horšie loptičky v spodnej časti tabuľky sú ťažšie a presahujú hranicu 58 g. To nie je žiadna tragédia. Organizácia ITF predpisuje hmotnostnú normu pre tenisové loptičky v rozmedzí 56-59,4 g. Optimálna hmotnosť tenisovej loptičky sa pohybuje okolo hodnoty 57,7 g.

Ako sme tenisové loptičky testovali?

Otestovanie 12 unikátnych dóz s loptičkami nie je jednoduchá záležitosť. Od pôvodného plánu, že s každou dózou odohráme individuálne 1 hodinu vo vysokom tempe, sme ustúpili. Taký test by bol nielen časovo a organizačne príliš náročný, ale zároveň by neumožňoval okamžitú spätnú väzbu na každú loptičku v teste.

Ťažko si človek bude pamätať, ako sa mu hralo v pondelok s Head Tour a ako v stredu s Head Pro. Nebude mať skrátka priame porovnanie s ostatnými loptičkami. Z tohto dôvodu sme pristúpili k najjednoduchšiemu a najefektívnejšiemu riešeniu.

Všetky loptičky sme otestovali naraz, a to v niekoľkých dňoch. Úvodný test prebiehal počas 3 hodín za stáleho slnečného počasia s teplotou okolo 23 stupňov. Všetky loptičky sa vložili do tréningového koša a v priebehu 1,5 hodiny sa ohrali pri rôznych cvičeniach. V ďalšej 1,5 hodine sme individuálne testovali každú štvoricu loptičiek pri ostrej hre na body. Nakoniec sme loptičky obodovali v hodnotiacej tabuľke. To bol ale iba začiatok.

Testovanie tenisových loptičiek pod mikroskopom

Po týchto úvodných 3 hodinách sme loptičky testovali ďalších 7 hodín počas nasledujúcich 10 dní, a to počas rôznych tréningov s hobby hráčmi od mierne pokročilej úrovne až po skúsených hráčov.

Pri prepočte na 1 dózu sme odohrali s každou značkou cca. 50 minút čistého času, čo zodpovedá bežnej tréningovej či zápasovej hodine. Opäť sme sa vrátili k hodnotiacej tabuľke a výsledky korigovali, a to najmä v kategórii životnosti a rýchlosti/odskoku.

Odstup niekoľkých dní medzi hraním ukázal, že loptičky svoje vlastnosti menia tak k horšiemu, ako i k lepšiemu. Pre úplnosť dodám, že do hodnotenia sa zapojili 3 hráči. Moja maličkosť, ako tenisový tréner a klubový hráč na úrovni divízie a krajského preboru I. Ďalej nám pomohol skúsený amatérsky nadšenec s veľmi dobrou technikou hry. V neposlednom rade sa testovania zúčastnil tenisový fanatik Zdeněk Hrabálek, ktorého poznáte z videorecenzií a najnovšie tiež z tenisových lekcií.

Veríme, že vám výsledky testu pomôžu si vybrať práve tie tenisové loptičky, ktoré budú vašej hre vyhovovať najlepšie.

Výsledky testovania tenisových loptičiek

1. miesto – Tecnifibre X-One (1,17)Tenisové loptičky Tecnifibre X-One

Konzistencia. To je hlavná prednosť loptičiek X-One, ktoré zrejú s každým úderom. Majú jednu z najvyšších hodnôt použitého prírodného meltonu (72 %), teda je ich trvanlivosť vynikajúca. Poteší veľmi dobrý komfort, ktorý je počas celej životnosti. Loptičky sú pocitovo o niečo kompaktnejšie a rýchlejšie ako Head Tour a prvých pár minút po otvorení dózy chvíľku trvá, kým sa zabehnú a melton sa "naježí". Potom sa ale dostanú do formy a túto kvalitu si udržujú dlhodobo.

Pozoruhodná je výdrž gumového jadra a stabilita odskoku, ktorá sa nemení ani po mnohých dňoch po otvorení. Sú vhodné tak na turnajový tenis na najvyššej úrovni, ako i pre náročný tréning skúsených hráčov. Pri pravidelnej hre vydržia i niekoľko týždňov. Sú to loptičky, ktoré priamo volajú po tom, aby sa s nimi hralo až do úplného roztrhania.


2. miesto – Head Tour (1,25)Tenisové míčky Head Tour

Špičkové turnajové loptičky v prémiovom balení. Komfort je vynikajúci a kvalita použitého meltonu prispieva k dlhej životnosti. Objemovo pôsobí väčším dojmom. Ako jedny z mála loptičiek majú vyrovnanú hmotnosť, kedy pri vážení každý jednotlivý kus vážil takmer na setiny gramu rovnako. Vidno, že je u nich kontrola kvality na špičkovej úrovni.

Sú rýchle tak akurát, majú optimálny odskok a udržujú si stabilnú trajektóriu letu v každej situácii. V mnohých vlastnostiach pripomínajú Dunlop Fort, ale sú o niečo príjemnejšie a živšie. Na tieto loptičky sa nikto nemôže vyhovárať a ak sa vám s nimi nebude dariť, potom to bude iba vaša chyba.


3. miesto – Dunlop Fort Clay Court (1,50)Tenisové loptičky Dunlop Fort Clay Court

O chlp pred svojim bratom na všetky povrchy sa umiestnila verzia na antuku. Je to pomalšia loptička s vynikajúcim komfortom a špeciálnou verziou odolného meltonu na antuku. Ten sa viac chlpatí a loptičke je možno dať väčšiu rotáciu. Trochu stráca na dĺžke úderov, je pomalšia a odskok nie je tak výrazný. Vhodná na udržiavaci štýl tenisu a dlhé výmeny. Loptička osloví širokú verejnosť, ktorá celoročne hrá na antuke.


4. miesto – Dunlop Fort All Court (1,58)Tenisové loptičky Dunlop Fort All Court

Osvedčená značka a typ loptičiek medzi širokou verejnosťou. Nesporná kvalita meltonu, veľmi príjemná reakcia loptičky pri kontakte s raketou, pocitovo ľahšia a rýchlejšia odozva ako u verzie Clay na antuku. Loptička nájde široké využitie tak pri turnajovej hre, ako pri amatérskom tenise. Vhodná na agresívny štýl tenisu. Dlhá životnosť na všetkých povrchoch, výborný komfort a kontrola. Táto loptička nikdy nesklame.


5. miesto – Wilson Roland Garros Clay Court (1,58)Tenisové loptičky Wilson Roland Garros Clay Court

Najbrutálnejšie loptičky v teste, čo sa odskoku týka. Ten je výrazný, rýchly a neskúseným hráčom môže robiť problémy. Celkovo sú tieto loptičky jedny z najnáročnejších na hru. Pôsobia veľmi solídnym dojmom, pocitovo sú trochu ťažšie a tvrdšie. Je použitý kvalitný melton a gumové jadro. Loptičky budú fungovať dobre i pri výkyvu teplôt a počasia. Veľmi dobré loptičky na antuku pre skúsených a turnajových hráčov.


6. miesto – Tecnifibre Court (1,75)Tenisové loptičky Tecnifibre Court

Najlacnejšie loptičky v teste prekvapili svojou jednoducho kontrolou, výborným komfortom a stálym odskokom. Loptičky sú veľmi dobre hrateľné ihneď po otvorení dózy. Pôsobia ľahkým dojmom. O niečo horšia je kvalita meltonu, ktorý sa rýchlejšie opotrebuje. Nie sú to najtrvanlivejšie loptičky, ale inak sú po všetkých stránkach vyrovnané. Ideálne vo väčšom množstve do koša pre tréningových nadšencov. Výborný pomer cena vs. výkon.


7. miesto – Dunlop Australian Open (1,83)Tenisové loptičky Dunlop Australian Open

Vynikajúca životnosť týchto loptičiek poteší klubových a turnajových hráčov. Solídny je tiež komfort a odskok loptičky, ktorý je stabilný a predvídateľný. Ale pozor! Horšie je na tom loptička v kontrole, kde občas nečakane mení trajektóriu letu, ulietava či naopak rýchlo klesá, a to bez pomoci vetra. Toto zvláštne správanie loptičky trochu kazí inak veľmi dobrý dojem z celkovej kvality. Solídna loptička pre skúsených hráčov, ktorí majú dobrú techniku a vedia ako spinovať.


8. miesto – Slazenger Wimbledon (2,25)Tenisové loptičky Wilson Slazenger Wimbledon

Podobné loptičky ako Head Pro, ale s lepším komfortom. Pôsobia o niečo ľahším dojmom a ľahšou hrou. Na druhú stranu životnosť loptičky, kontrola a kvalita odskoku sú mierne horšie. Sú to loptičky, ktoré fungujú dobre ihneď po otvorení dózy. V žiadnom parametre priamo nevynikajú, teda ide o priemerné loptičky strednej triedy, ktoré ničím nenadchnú, ale ani nesklamú. Vďaka použitému svietivejšiemu meltonu sú dobre vidieť.


9. miesto – Head Pro (2,25)Tenisové loptičky Head Pro

Po otvorení dózy veľmi tvrdá a nekomfortná loptička. Pôsobí ťažkým dojmom a horšia je i kontrola. Ako jedna z mála tlakovaných loptičiek zlepšuje svoje vlastnosti v priebehu času. Po niekoľkých dňoch sa s nimi hralo lepšie ako keď boli nové. Celková životnosť tak bude na dobrej úrovni. Stabilne rýchly a vysoký je tiež odskok loptičky. Pre skúsených hobby hráčov, ktorí prežijú prvých pár hodín s týmto tvrďasom, dobrá voľba.


10. miesto – Wilson US Open Extra Duty (2,58)Tenisové loptičky Wilson US Open Extra Duty

Rýchle a jednoducho ovládateľné loptičky ihneď po otvorení dózy. Najväčšou výhodou je jednoduchá kontrola a veľmi solídny komfort. Na kolená ich zráža nízka životnosť, ktorá je v porovnaní s ďalšími značkami ako Dunlop či Head na znateľne nižšej úrovni. Pre turnajových hráčov veľmi dobrá voľba v prípde, že máte možnosť výmeny loptičiek po každom sete. V opačnom prípade je dohra dlhého zápasu s jednou dózou loptičiek často utrpenie, ktoré degraduje celkovú kvalitu tenisu.


11. miesto – Tretorn Micro X (2,58)Tenisové loptičky Tretorn Micro X

Obľúbená beztlaká loptička najmä u hobby hráčov a začiatočníkov, ktorí nechcú loptičky meniť príliš často a vo výsledku chcú ušetriť. Nové loptičky pôsobia ťažkopádne, tupo a nie sú príliš komfortné. Majú typický dunivý zvuk, čo môže niekomu vadiť. Po ohraní zlepšujú svoje vlastnosti a odskok zostáva stabilne dobrý. Nehodia sa pre skúsených a klubových hráčov. Kvalita meltonu je však o poznanie lepšia ako u loptičiek Wilson Triniti.


12. miesto – Wilson Triniti (2,67)Tenisové loptičky Wilson Triniti

Loptičky nami prezývané "papieraky" vďaka ekologickému obalu nás neoslovili. Tieto beztlaké trvanlivé loptičky sú čudesne ľahké, majú výkyvy v rýchlosti a výške odskoku, čím je správanie loptičky nepredvídateľné. Melton na loptičke pôsobil umelým dojmom a rýchlo sa opotreboval. Solídna kontrola a veľmi dobré čopované údery loptičku nezachránia. Budú vhodné vo väčšom množstve do tréningového koša pre začiatočníkov, ale na serióznejšiu hru sú nevhodné.


Tabuľka s hodnotením tenisových loptičiek

# Loptičky Životnosť Pocit z hry + komfort Kontrola Rýchlosť + odskok Výsledné hodnotenie Priemerná hmotnosť (v g)
1. Tecnifibre X-One 1,00 1,67 1,00 1,00 1,17 57,56
2. Head Tour 1,00 1,00 1,67 1,33 1,25 57,75
3. Dunlop Fort Clay 1,33 1,00 1,67 2,00 1,50 57,57
4. Dunlop Fort All Court 2,00 1,67 1,33 1,33 1,58 57,04
5. Wilson Roland Garros Clay 1,67 2,00 1,33 1,33 1,58 57,85
6. Tecnifibre Court 2,33 1,67 1,33 1,67 1,75 57,17
7. Dunlop Australian Open 1,00 1,67 3,00 1,67 1,84 57,79
8. Slazenger Wimbledon 1,67 2,33 2,67 2,33 2,25 58,16
9. Head Pro 1,33 3,67 2,33 1,67 2,25 58,92
10. Wilson US Open Extra Duty 3,33 2,33 2,67 2,00 2,58 58,27
11. Tretorn Micro X 2,00 3,67 2,00 2,67 2,59 58,13
12. Wilson Triniti 2,33 2,67 2,00 3,67 2,67 58,38

Záverečné slovo o tenisových loptičkách

Celkovo výsledky testu dopadli veľmi dobre a žiadna z loptičiek nie je vyslovene prepadák, ktorému by ste sa mali oblúkom vyhnúť. Beztlaké loptičky sú špecifická kategória sama pre seba a u nich nemožno očakávať, že sa kvalitou vyrovnajú tlakovaným loptičkám. Niektoré sú vhodné pre začiatočníkov a sporovlivých víkendových hráčov, iné uspokoja strednú triedu pokročilých a skúsených amatérov.

V neposlednom rade sme otestovali výkonnostné loptičky na turnajovú hru a náročný tréning. S pokojom v duši možno povedať, že prvá pätica loptičiek predstavuje mimoriadnu kvalitu, ktorá uspokojí i tých najnáročnejších hráčov.

Niekoho možno prekvapí, že práve jeho obľúbená loptička v teste nezažiarila a predbehol ju iný typ, o ktorom možno ani nepočul. Jednoducho zmena je život a i v tenise je dobré neustále skúšať nové veci a experimentovať. Je potrebné brať do úvahy, že napriek všetkej snahe otestovať loptičky čo najpresnejšie, je ich hodnotenie čisto subjektívne. V tomto prípade viac ako kedykoľvek inokedy platí, že čo tenista, to sto chutí. Prajeme vám, nech tie vaše obľúbené tenisáky lietajú vždy tam, kde chcete.

Stále neviete, aké tenisové loptičky vybrať? Pozrite si video

Náhled videa

autor: Michal Bayerl