Ako si vybrať tenisový výplet


9 minút čítania

Možno si tiež myslíte, že raketa robí hráča. Ibaže tak jednoduché to nie je. Raketa sama o sebe totiž nemusí nič znamenať, dôležité je tiež srdce rakety. Presne tak býva označovaný tenisový výplet.

Tenisový výplet môže urobiť až 40 % herného výkonu. Ak teda trávite dlhé minúty, ba dokonca hodiny nad výberom správnej tenisovej rakety, určite sa zamyslite tiež nad výpletom. Pokiaľ si nie ste istí správnou voľbou, pomôžu vám následovné riadky. Ak si ani potom nebudete istí, vyberte si jednoducho jeden z odporúčaných výpletov pri vašej nevypletenej rakete a ten vám vypletieme zadarmo.

S čím si ohľadne tenisových výpletov neviete rady?

Náhled videa

Všeobecné vlastnosti tenisových výpletov

Vzor výpletu

  • Redší vzor výpletu umožňuje viac rotácie a zosilnenia
  • Hustší vzor výpletu umožňuje viac kontroly

Napnutie strún

  • Menšie napnutie strún generuje väčšie zosilnenie
  • Viac napnuté struny umožňujú viac kontroly

Priemer strún

  • Tenší priemer strún produkuje viac rotácie a zosilnenia
  • Hrubší priemer strún umožňuje viac kontroly a menej rotácie

Ako často meniť tenisový výplet

Ešte kým sa pustíte do výberu samotného výpletu, musíte si uvedomiť, že výplet je spotrebná vec, teda ho skôr či neskôr budete musieť vymeniť. Ak teda chcete udržať svoju hru na špičkovej úrovni alebo si nechcete narobiť zdravotné obtiaže. A to sa týka i rekreačných hráčov.

Ak sa zaraďujete medzi nadšených hobíkov, mali by ste tenisový výplet vymeniť toľkokrát za rok, koľko odohráte v priemere hodín týždenne. Teda ak na kurte strávite 5 hodín týždenne, výplet by ste mali vymeniť aspoň 5-krát za rok.

Ak vám výplet praskne alebo iba povolí, nie je sa o čom baviť, vymeňte ho ihneď.

Tenisový výplet totiž nestráca svoje vlastnosti iba hraním, ale i vplyvom počasia. Dokonca ihneď po vypletení výplet stráca na svojom napnutí, preto si profíci nechávajú vypliesť raketu tesne pred hrou.

Typy tenisových výpletov

Doba ide dopredu a vybrať si môžete z mnohých materiálov tenisových výpletov. Vždy záleží na tom, čo od výpletu, poprípade tenisové rakety, očakávate. Ak chcete, aby výplet dlho vydržal, budete si musieť vybrať iný materiál ako hráč, ktorý chce perfektnú kontrolu nad úderom, ale nerobí mu problém meniť výplet častejšie.

Multivlákno

Multivláknové výplety napovedajú už podľa názvu, že sa skladajú z niekoľkých stoviek tenkých vlákien. Vlákna majú navyše špeciálne opláštenie. Výsledkom je absolútny herný komfort, ktorý z ostatných materiálov prekonajú iba prírodné struny. Vlákna lepšie udržia napätie strún a zlepšujú silu úderu.

Výhody a nevýhody tenisových výpletov z multifilamentu

  • Herný komfort
  • Držia napätie strún
  • Sila úderu
  • Pohlcuje vibrácie
  • Horšia životnosť
  • Horšia kontrola úderu

Ak máte problémy s tenisovým lakťom, môžete si čiastočne pomôcť správnou voľbou tenisového výpletu. Práve multivlákno lepšie pohlcuje vibrácie.

Multivlákno teda zvoľte, ak hráte často a chcete od výpletu tak kvalitu, ako ohľaduplnosť k vášmu zdraviu.

Náhled videa

Monovlákno (polyesterové struny)

Do loptičky na kurte udierate hlava nehlava a zdravotné potiaže nijak neriešite? Potom je pre vás variantom i monovlákno, čiže polyesterová struna. Jediné vlákno z polyesteru vám dopraje maximálnu životnosť výpletu. Súčasne si budete pochvaľovať kontrolu nad úderom i slušnú dávku spinu.

Výhody a nevýhody tenisových výpletov z monofilamentu

  • Maximálna životnosť
  • Spinové údery
  • Kontrola úderu
  • Horšie tlmí vibrácie
  • Zaťažuje tenisový lakeť<

Problémem monovlákna je jeho mizerné tlmenie vibrácií kvôli tvrdosti materiálu. To se negatívne odráža v pažiach, remenách a zápästiach. Monovlákno je teda vhodnou voľbou pre bombardiakov nižšieho veku, ktorým se zatiaľ typické tenisové problémy vyhýbajú.

Z týchto dôvodov po monovláknach najčastejšie hádžu očkom tenisti od 18 do 35 rokov.

Náhled videa

Prírodné struny

Čo je prírodné, to je najlepšie. Nie vždy to platí, ale o ľudskom tele a materiáli tenisových výpletov to môžeme povedať s istotou. Prírodné struny sa vyrábajú z kravských čriev a nájdete ich u väčšiny profesionálov. Veľakrát sa prírodné črevá kombinujú ešte s ďalším materiálom do hybridných výpletov.

Výhody a nevýhody tenisových výpletov z prírodných strún

  • Najkomfortnejší materiál
  • Drží napätie strún
  • Pohlcuje vibrácie
  • Kontrola úderu
  • Vyššia cena
  • Nižšia životnosť
  • Spinové údery
  • Citlivé na výkyvy počasia

Prírodná struna je zo všetkých výpletov najkomfortnejšia, najlepšie udrží napätie strún a kontroluje údery. Teda je tiež najlepšia pre hráčov s chronickým tenisovým lakťom.

Ibaže ako to tak býva, za kvalitu si priplatíte, preto najdrahšie výplety na trhu nie sú pre každého. Prírodná struna nedisponuje takou životnosťou a je náchylná na zmeny teplôt i na dážď. Pokiaľ si Bentley medzi tenisovými výpletmi chcete vyskúšať, myslite i na to, že by ste mali raketu nosiť v bagu s termoochranou.

Náhled videa

Hybridné výplety

Hybridné výplety vznikajú najčastejšie spojením prírodnej struny a polyesteru. Kombinujú tak pohodlie pri hre dodané prírodnou strunu, ako i väčšiu výdrž, ktorú dodáva polyesterové opláštenie. Ak teda chcete mať rozdielny výplet na dlhých a krátkych strunách, choďte do hybridu.

Výhody a nevýhody hybridných tenisových výpletov

  • Komfort
  • Výdrž
  • Vyššia cena

Ako bolo povedané, používajú ich najmä profesionáli na okruhoch ATP a WTA.

Ak vás zaujíma, ktorý tenista používa aký výplet, mrknite sa na stránku tenisových hviezd. Nájdete tu kompletné vybavenie najlepších tenistov sveta včítane tenisových výpletov.

Náhled videa

Nylonové výplety

Pokiaľ si idete zahrať raz za rok, zrejme si vystačíte s nylonovým výpletom. Zvyčajne je na novozakúpenej rakete, pretože je najlacnejší. Nylonový výplet síce veľa vydrží, ale inak žiadne herné výhody nemá.

Keď už si kupujete novú tenisovú raketu, bola by škoda nechať jej potenciál zomrieť na nylonovom materiáli. Preto vám nylonový materiál neodporúčame.

Výplety podľa herného štýlu

Na kurtoch ste už pár brejkbolov odvrátili a strhané výplety nerátate. Potom pre vás rozdelenie podľa materiálu výpletu najskôr nebolo žiadnou novinkou a máte svoj obľúbený typ. Namiesto toho sa obzeráte po výpletoch, ktoré budú vyhovovať vášmu hernému štýlu.

Multivlákno Monovlákno Prírodná struna Hybridný
Pre silu a razanciu 1677222821910.webp 1677222821910.webp 1677222821910.webp 1677222821910.webp
Pre kontrolu a cit 1677222821910.webp 1677222821910.webp 1677222928382.webp 1677222821910.webp
Pre herný komfort 1677222821910.webp 1677222821910.webp 1677222821910.webp 1677222821910.webp
Pre spinové údery 1677222821910.webp 1677222821910.webp 1677222928382.webp 1677222821910.webp
Trvanlivé výplety 1677222821910.webp 1677222821910.webp 1677222928382.webp 1677222928382.webp

Napnutie strún tenisovej rakety

Raketu máte, výplet tiež, ale na obzore sa rysuje ďalší problém. Na akú hmotnosť si nechať raketu vypliesť? Pre začiatok je dobré držať sa rozmedzia daného výrobcom (napr. 24–28 kg).

U rakety s vypletením na menej kg hovoríme o mäkšom výplete. Mäkší výplet v praxi ponúkne viac zosilnenia.

Naopak ak si necháte výplet vypliesť na viac kg, dostanete tvrdší výplet. A práve tvrdší výplet dodá vašej hre viac kontroly.

Výsledné odporučenie je teda také, že ako začiatočník zvoľte skôr mäkší výplet – teda vypletenie na menej kg. Tvrdé výplety – vypletenie na viac kg – si nechajte na obdobie, kedy budete patriť medzi pokročilých hráčov.

Riešiť môžete i to, ako budú vypletené krátke struny a ako dlhé. Opäť sa môžete nechať viesť odporučením výrobcu. Istotou by potom tiež malo byť udržanie sa v strede odporučených hodnôt.. Teda typicky si nechať vypliesť dlhé struny na 25 kg a krátke struny na 24 kg.

Priemer struny tenisovej rakety

Zdá se to byť logické. Výplety so silnejším priemerom struny dlhšie vydržia. Slabší priemer struny vydrží naopak menej, ale zasa dodá vašej hre viac citu.

Možno ste priemer struny nikdy neriešili. Aby ste poznali, čo je pre vás to pravé, vyberte si výplet a otestujte jeho stredný variant priemeru. Potom už spoznáte, či chcete do hry vniesť viac techniky alebo hrubej sily.

Majte tiež na pamäti, že priemer struny sa po vypletení vytráca. Multivlákno stratí po vypletení až 8 % svojho priemeru. Znamená to, že zatiaľčo si vyberiete priemer 1,30 mm, v rakete dostanete výplet s priemerom struny 1,20 mm. U monovlákna je to potom strata asi 5 % priemeru struny. Pokiaľ si teda nie ste istí, nebojte sa pre začiatok zvoliť silnejší výplet.

Tenisové výplety pre juniorov

Nad výberom správneho tenisového výpletu by sa mali zamyslieť i juniori, ktorí majú chuť sa zlepšovať a niečo dosiahnuť. Prvým krokom je prestup z rekreačnej rakety na celografitovú.

K celografitovej odľahčenej rakete sa pre začiatok dokonale hodia multivláknové výplety. Hráči dostanú komfort a ich ruka ani raketa nebude tak zaťažená.

Postupne sa junior zlepšuje, rastie a s tým sa mení i voľba výpletov. Po multivláknu prejde na hybridný výplet, kde se miesi multivlákno s monovláknom. A nakonec skončí na monovlákne, ktoré je pre mladých nevybúrených tenistov obľúbenou voľbou.