Bauer Prosharp Advantedge – Revolúcia v brúsení
Objav revolučnú brúsku Prosharp Advantedge. Už žiadne čakanie v predajni. Teraz si hokejové nože nabrúsiš pohodlne doma alebo kdekoľvek na cestách.
Ako vyzerá úplne nový modelový rad tenisových rakiet Yonex Percept? Zamiluješ si ich, ak hľadáš komfort, presnosť a istotu na údere.
Japonský samurajský meč od Yonexu v podobe nového radu rakiet Percept odkazuje na sériu rakiet Vcore Pro, ale do hry prináša nové prvky v podobe jednoduchej hrateľnosti, vysokého komfortu, citlivosti a celkovej prívetivosti. Nie je to len staronový rám nastriekaný do nového kabátika. Je to úplne nový začiatok, ktorý má za cieľ jediné – prilákať nové publikum, ktoré si doteraz nechávalo zážitok z rakiet Yonex Vcore Pro uniknúť. V tejto dvojrecenzii sa pozrieme na dva najpopulárnejšie modely – Percept 100 a Percept 97. Yokoso!
Vždy, keď niektorý z výrobcov upraví názov zabehnutého radu rakiet, je z toho pozdvihnutie. Tu tomu tak ale nie je. Séria rakiet Vcore Pro totiž nemala dlhé trvanie. Vznikla v roku 2018 a už v priebehu 4 rokov sa na trhu objavila hneď v 3 generáciách, čo je pomerne unikátna vec.
Séria Vcore Pro sa zameriavala na kontrolu, presnosť a citlivosť. Zámerne o nej hovorím v minulom čase, pretože Yonex tento názov zo svojich stránok už odstránil. Japonská akurátnosť sa prejavuje aj v aktuálnosti webových stránok. Namiesto toho tam nájdete kolónku Percept, ktorá z anglického prekladu znamená „vnímať“. Je tu na prvý pohľad zrejmé, akým smerom sa nové rámy uberajú.
Kladú dôraz na citlivosť, prepojenie ruky hráča s raketou a vnímanie všetkých detailov pri zásahu loptičky. Väčšia citlivosť rámu znamená zároveň väčší dôraz na komfort a čistú spätnú väzbu.
Zároveň nový názov Percept lepšie zapadá do konceptu firmy Yonex – máme tu rad rakiet Yonex Ezone pre jednoduchú silu, razanciu a stabilitu, ďalej rad Yonex Vcore pre ultimátny spin a teraz Yonex Percept pre cit, kontrolu a presnosť. Jednoslovný názov sa tiež lepšie predáva a prezentuje v marketingových materiáloch. Zároveň nový názov pôsobí moderne, efektne a na prvý pohľad sa odlišuje od radu Vcore, čo sa v prípade názvu Vcore Pro rozhodne nedalo povedať.
Každá nová generácia rakiet prichádza tiež s technologickou novinkou. V prípade modelov Percept sa Yonex pustil do vylepšovania flexibility a citlivosti rámu pomocou technológie Servo Filter. Ide o priehľadnú a pružnú fóliu, ktorá je umiestnená medzi vrstvami grafitu. Táto fólia pomáha spájať jednotlivé vrstvy a zároveň si zachováva svoje pružné vlastnosti aj po procese lisovania. To poskytuje rakete mnoho výhod. Nová technológia redukuje nežiaduce vibrácie až o 14 % a rakete dodáva perfektne vyladenú flexibilitu a tzv. snapback, čo je schopnosť rakety vracať sa na pôvodnú pozíciu (rovinu), čím loptičke poskytne extra rýchlosť, rotáciu a lepšie stabilizuje raketu.
Je ale otázkou, či tieto marketingové reči v praxi fungujú. Odpoveď prichádza hneď od prvých úderov – áno, raketa je mimoriadne komfortná a citlivá. Dokonca taká komfortná, že som prvé 2,5 hodiny s týmito raketami odohral bez môjho obľúbeného vibrastopu. A to je čo povedať!
Pre lepšie pochopenie dôkladnosti tejto recenzie upresním, že som s raketami strávil 3 týždne, pričom na kurte to bolo 12 hodín ostrého trénovania na plné gule. A po takto dôkladnom čase môžem sebavedomo povedať, že rakety sú to báječné. Nie sú dokonalé, ale k dokonalosti im chýba skutočne málo.
Obidve rakety som dostal vypletené strunou Yonex PolyTour Rev 1,20 mm na 25/24 kg. Ide o príjemný osemhranný ko-polyester mäkšieho typu, ktorý nie je agresívny a s raketami si dobre sadne. Je zameraný na spin a kontrolu, čo je presne to, čo sa k raketám hodí.
Verzia Yonex Percept 100 je tradične 300 g rám vyvážený na 320 mm s veľkosťou hlavy 645 cm2. Rozvrhnutie strún je 16 × 19, čiže dnes už tradičné spinovejšie poňatie ponúkajúce jednoduchú silu a moderný spinový potenciál. Yonex však s radom Percept predstavuje tiež presnejšiu verziu tohto rámu s označením Yonex Percept 100D, ktorá má hustejšie pletenie 18 × 19, čo bude vyhovovať náročnejším hráčom až na turnajovej úrovni.
Flex rámu je na strednej hodnote 66 RA, čo má za cieľ jediné – stabilizovať raketu pri neskorých zásahoch loptičky a zároveň pridávať do úderu viac jednoduchej energie.
Obidve Perceptky sú oproti predchádzajúcej generácii Vcore Pro z roku 2021 výrazne prívetivejšie. Obzvlášť túto stovkovú verziu môžem odporučiť skutočne každému vášnivému hráčovi od mierne pokročilých až po pokročilých či turnajovo ladených juniorov.
Švihovú hmotnosť rakety som nameral iba 312 kg/cm2, čo je pre tento typ rakety skôr podpriemerná hodnota. Vďaka tomu je tu priestor na dodatočne dováženie závažiami a upravenie švihovej hmotnosti podľa tvojho gusta. 23 mm široký hranatý rám je prekvapivo rýchly, vzduchom sa prereže veľmi dobre a raketu v ruku takmer nevnímaš. Oproti predchádzajúcej generácii sa výrazne vylepšil spinový potenciál rámu, ktorý miestami pôsobí až hrubým dojmom.
Poďme sa chvíľu zastaviť pri topspine. Pre obidve rakety je typický veľký uhol vzletu loptičky v prípade, že si ju prechytíš pre výrazne spinový efekt. V niektorých situáciách som vďaka tomu prestrelil kurt o niekoľko metrov. Nepamätám si, že by som niekedy zažil niečo podobné, že by som priamo vnímal ako struny loptičku podobrali, podržali a vystrelili do nečakanej výšky. Čiastočne za to môže tenší priemer strún, na ktorý nie som zvyknutý a čiastočne zrejme samotné flexibilnejšie a citlivejšie fungovanie rámu, ktorý nepotrebuje toľko priživovať brutálnou silou. Oveľa dôležitejšie než sila je pre tieto rakety švih a čo najplynulejšie vykonanie techniky. Čím viac uvoľnene s raketami hráš, tým viac z nich získaš. Chce sa to s nimi nebojovať, ale spolupracovať.
Model Yonex Percept 97 s výrazne menšou hlavou už aspiruje na raketu pre pokročilých a pretekárskych hráčov. 310 g rám vyvážený na 310 mm ti ale ukáže maximálne vľúdnu tvár. S raketou sa hrá veľmi podobne ako so stovkovou verziou, akurát s tým rozdielom, že ti rám umožní presnejšiu hru s razantnejšími koncovými údermi.
Od rakety to pocitovo menej letí pri obyčajnom pinkaní zo stredu kurtu na pol plynu, ale keď sa do rámu oprieš, získaš veľmi pôsobivé množstvo energie. Je to až prekvapujúce s ohľadom na nižšiu švihovú hmotnosť, ktorá v prípade tohto konkrétneho rámu činila iba 311 kg/cm2.
Kontrola a cit sú ale na pomerne vyššej úrovni vďaka veľmi mäkkému rámu s tvrdosťou iba 60 RA. Ten má iba 21 mm na šírku, takže pôsobí kompaktne a vzduchom sviští ako Formula 1. Nemusíš sa tak báť problémov s rukou, ak máš techniku úderov v poriadku.
Pri testovaní rakiet si vždy všímam niečo, čo by mi vyslovene vadilo a rušilo ma. Pri raketách Yonex to môže byť napr. väčší a guľatejší grip. Ten má tendenciu v ruke o niečo viac kĺzať a hráč trochu bojuje s nájdením toho správneho úchopu. Je to ale o zvyku a o prípadnej modifikácii, keď základný syntetický grip vždy môžeš nahradiť napr. koženou omotávkou, ktorá úchopu pridá takpovediac väčšiu rezkosť.
O agresívnom spinovom potenciáli som už hovoril a ďalšie menšie nedostatky ma nenapadajú. Údery od základnej čiary majú veľkú istotu a zároveň hravosť. Keď som sa zameral na dlhé loptičky, mal som pocit, že rakety snáď majú nejaký navádzací systém.
Množstvo úderov k lajnám alebo priamo na čiary bolo s obidvomi raketami rozhodne vyššie, než som zvyknutý. Môže za to celková dôvera k raketám a prepojenie ruky s rámom, ktoré je tu výnimočné. Spoľahlivosť a bezstarostnosť, s akou môžeš švihať, dodá tvojej hre sebavedomie, pocit istoty a úderového komfortu. Nemá cenu tu rozoberať to, ako som s raketami vymetal malé rohy, triafal čiary, bezchybne loboval alebo trápil súpera krátkymi loptičkami. To vlastne dokážem prakticky s akoukoľvek raketou. Ide o to, aké ma to stálo úsilie a aký som z toho mal pocit. A ten bol povznášajúci, ľahký, hravý, nenútený, rezonujúci a úprimný.
Ak teda čakáš od rakiet Percept čistokrvného nástupcu modelov Vcore Pro, tak to tak úplne nebude. Perceptky cielia skôr na nové, Yonexom doteraz nedotknuté publikum. Zatiaľ čo Head má rakety Boom, Wilson zase Clash a Shift, tak Yonex teraz nastavil latku technickej, technologickej a pocitovej dokonalosti na novú úroveň sériou Percept. Svojim súperom zase odskočil. Môžeme hovoriť o výkonnostných raketách, ktoré sa maximálne priblížili bežnému konzumentovi.
Či si na začiatku svojej tenisovej cesty, uprostred alebo snáď na konci, tieto rakety ťa nesklamú. Sú také príjemné, ako len rakety zamerané na kontrolu, presnosť a citlivosť môžu byť. Komfort je neuveriteľný. Trochu sa z nich možno vytráca brutálny výkon, surová spätná väzba, ale nie je treba sa toho báť. Skôr naopak. Tenis sa zrýchľuje, je čím ďalej viac spinovejší, agresívnejší a nové tenisové rakety sú tu na to, aby ti trochu uľavili od všetkých tých vibrácií a nárazov. Dlhé výmeny vyžadujú od rakety dlhodobú hrateľnosť a pocitovú stabilitu. Čert vezmi čistý výkon. Zdravie a pocit z hry je prednejšie.
Nechcem tvrdiť, že sú Perceptky priamo zdravotnými raketami, ale nemajú do nich ďaleko. A to je obrovský posun dopredu. Tieto rámy si tak užiješ v každej situácii a prakticky na akejkoľvek úrovni. Spokojní majitelia modelov Vcore Pro z nich asi dva metre vysoko radosťou skákať nebudú, ale kto vie, možno budú. Viem ale celkom určite, že pre úplných nováčikov značky Yonex je tento novo pomenovaný rad Percept tým najlepším, čím môžu svoju tenisovú cestu obohatiť. A to som si myslel, že už som zažil všetko.
Autor: Michal Bayerl