Bauer Prosharp Advantedge – Revolúcia v brúsení
Objav revolučnú brúsku Prosharp Advantedge. Už žiadne čakanie v predajni. Teraz si hokejové nože nabrúsiš pohodlne doma alebo kdekoľvek na cestách.
Nové Federerovky od Wilsonu RF 01 prichádzajú v novom kabáte a v mnohom prekvapia. Nie sú síce pre každého, ale ak im dáš šancu, zamiluješ sa
Spoločnosť Wilson v spolupráci s legendárnym Rogerom Federerom predstavila ďalšiu bombu. Dva roky po ukončení kariéry švajčiarskeho elegána prichádza Wilson s novými raketami Wilson RF 01.
Pre mnohých, vrátane mňa, bolo ich odhalenie celkom prekvapením. Všetci si pamätáme Federererovu „signature“ raketu Wilson Pro Staff RF97 Autograph. Nové modely majú výrazne odlišné parametre než predchádzajúce rakety. Majú za cieľ osloviť širšie spektrum hráčov a zároveň si chcú zachovať určitú úroveň potrebných schopností, ktoré sú potrebné na ich dokonalé ovládnutie. Ako sa novým „Federerovkám“ darí nadviazať na predchádzajúci model sa dozviete v tejto recenzii všetkých troch predstavených modelov.
Nebudem chodiť okolo horúcej kaše. Keď som rakety prvýkrát vzal do ruky a preskúmal ich dizajn a spracovanie, bol som sklamaný. Na prvý pohľad pôsobia rakety obyčajným a strohým až nudným dojmom. Okrem toho samotné spracovanie rámu nepôsobí prémiovo a poctivo ako pri starších raketách RF97. Zo spracovania rámu je cítiť komerčnosť a lacnosť. To je nepríjemné zistenie hneď na začiatku, ak vezmeme do úvahy, že ide o jedny z najdrahších rakiet na trhu.
Veľký nedostatok vidím tiež vo veľmi tenkej vrstve použitého laku. Stačí s raketou škrtnúť o zem alebo si oklepať tenisovú obuv od antuky a hneď sa na ňom začnú objavovať odreniny až na samotný základový materiál. Matné lakovanie nie je zlé a na dotyk je príjemné. Rám v ruke takpovediac nešuchotá, ako je tomu napríklad pri modeloch značky Head. Napriek tomu som očakával viac. Strieborné písmo mohlo byť zlaté a dizajnéri mohli na rám preniesť viac zaujímavých detailov alebo odkazov z Federerovej bohatej kariéry. Nestalo sa tak, čo považujem za premárnenú príležitosť.
Spoločnosť Wilson a Roger Federer sa pri vývoji týchto rakiet „inšpirovali“ pokročilým vekom a súčasným agresívnym poňatím hry. Ak by ešte hral na profesionálnej úrovni, potom by, podľa svojich slov, potreboval raketu, ktorá mu viac odpustí a dokáže sama generovať trochu viac energie a spinu než jeho stará RF97. Preto majú všetky tri modely v ponuke veľkosť hlavy 98 štvorcových palcov, čo je 632 centimetrov štvorcových. Zároveň sa zmenila konštrukcia rámu, ktorá má teraz oválnejší tvar. Vďaka tomu sú rakety aerodynamickejšie a majú vylepšenú stabilitu.
Zásadnou zmenou je zníženie hmotnosti pretekárskeho modelu Wilson RF 01 Pro, ktorý by Roger teraz používal, ak by stále hral na profesionálnej úrovni. Hmotnosť rakety bez výpletu sa znížila z 340 gramov jeho staršej verzie RF97 na stále slušných 320 gramov. Stredne ťažký model Wilson RF 01 pre širokú škálu hráčov váži 300 gramov a najľahší model Wilson RF 01 Future pre ambicióznych juniorov a vášnivých hobby hráčov váži len 280 gramov. Táto trojica rakiet tak uspokojí najširšie možné spektrum tenisových nadšencov, ktorí tenisom doslova žijú.
Každý nový rad rakiet prichádza tiež s „novými“ technológiami. Zámerne som to dal do úvodzoviek, pretože často ide o staršiu technológiu, len v inom balení a pomenovaní. Rakety RF 01 sa pýšia skutočne novým dizajnom rámu SABR, ktorý optimalizuje rýchlosť loptičky, spin a zmeny smerov v prospech novej generácie hráčov. Kompozícia rámu je z pleteného grafitu Braid 45, ktorý má vlákna prepletené v uhle 45 stupňov pre optimálnu tuhosť. Tento materiál sa používa aj v niektorých starších modeloch rakiet Wilson.
V neposlednom rade je vnútro rámu vyplnené penou, ako to poznáme z predchádzajúcich rakiet série RF. Teraz však ide o oficiálne pomenovanú technológiu Feel Fill. Vďaka tomu rakety pôsobia pomerne komfortným dojmom pri zachovaní vyššej tuhosti. Ochrana hlavy, tzv. bumper guard, je bez akéhokoľvek dizajnu či výrezov. Vďaka tomu je trenie a odpor vzduchu počas švihu úplne minimálny. Ďalšie technológie rakety nemajú, čo je ale len dobre. Čím menej fantastických vymožeností uľahčujúcich hru, tým lepšie.
Trojica modelov zo série Wilson RF 01 zahŕňa 280 g ľahkú verziu s názvom Future pre mladých juniorov, dievčatá a slabšie ženy. Raketa je vyvážená na 320 mm, tvrdosť rámu je príjemných 64 RA a švihová hmotnosť s výpletom je len 301 kg/cm2. Rám všetkých troch rakiet má šírku 23,2 mm na vrchu hlavy, 23 mm na bokoch hlavy a 22 mm v krčku. Všetky tri modely majú veľkosť hlavy 632 štvorcových centimetrov a vzor výpletu 16x19. Struny sú však usporiadané do veľmi tesného vzoru bližšie k stredu, takže pocitovo rakety pôsobia ako keby mali vzor pletenia 18x20.
Stredne ťažký model RF 01 váži 300 gramov a je vyvážený viac do ruky na 315 mm, vďaka čomu sa veľmi ľahko ovláda. Len pripomínam, že bežne tenisové rakety v tejto hmotnostnej kategórii majú vyváženie na 320 alebo na 325 mm, čiže viac do hlavy. Tvrdosť rámu je tiež 64 RA. Švihová hmotnosť je však na solídnej hodnote 319 kg/cm2. Mne osobne táto hodnota sedí ako uliata.
Najťažší model RF 01 Pro váži 320 gramov a je tiež vyvážený na 315 mm. Švihová hmotnosť je pôsobivých 331 kg/cm2, vďaka čomu je raketa vhodná pre veľmi pokročilých a skúsených hráčov až po turnajovú úroveň. Tvrdosť rámu sa pri tomto modeli zvýšila na 67 RA, čo mu zaisťuje výrazne lepšiu stabilitu a pôsobivejší prenos energie oproti ľahším modelom. Okrem toho je to jediná raketa z tejto série s koženým základným gripom. Dva ľahšie modely majú len klasický syntetický grip imitujúci kožu.
Všetky tri rakety som dostal na recenziu vypletené špičkovými polyesterovými strunami Luxilon ALU Power 1,25 mm. Tieto struny patria medzi najobľúbenejšie tenisové výplety na svetovom okruhu. Majú však jeden nedostatok – pri vyššom napätí strún pôsobí výplet pomerne tupo a bez energie. V kombinácii s hustým vzorom výpletu bližšie k stredu hlavy rakety som mal na začiatku testovania pocit, že hrám s doskou na mäso. Tupá, nepoddajná odozva, nízka energia a nízky spinový potenciál. Postupne, ako výplet počas testovania mäkol, sa hra zlepšovala.
Z vyššie uvedného dôvodu odporúčam tieto rakety napliesť od úplného začiatku na nižšie napätie strún. Keď som si výplet nameral, pohyboval sa na hodnote prilbižne 25/24 kilogramov. A to je pre tento typ rakiet príliš veľa. Akonáhle však napätie kleslo pod 24 kg, zrazu som získal výrazne viac ľahkej sily a tiež citu pre loptičku. Zlepšil sa aj spinový potenciál, ktorý ale nie je pri týchto raketách tým hlavným ťahákom. Rakety majú síce na ráme odporúčané napätie strún v rozsahu 23 – 27 kg, ale osobne by som hranicu 25 kg s týmito raketami neprekračoval. Ak áno, tak s mäkším a elastickejším typom polyesterového výpletu, hybridom, s multivláknom alebo prírodnými črievkami.
To je bez debaty. Nové rakety Wilson RF 01 nie sú pre všetkých. Na prvý pohľad sa síce tvária milo a prívetivo, ale hneď prvé údery ukazujú, že to s nimi nebude jednoduché zoznámenie. V posledných rokoch sa moderné rakety zmenili na prehliadku „samohrajúcich“ rámov pre širokú verejnosť. Výrobcovia sa snažia za každú cenu zaujať potenciálnych zákazníkov veľmi jednoduchou hrateľnosťou od prvých zásahov. To však neplatí pre tieto „Federerovky“. Zabudnite na všetkým dobre známy efekt „medových týždňov“. Rakety majú pomerne tupú spätnú väzbu v porovnaní s podobnými modelmi.
Je to spôsobené najmä hustým pletením bližšie k stredu rakety. Povestný sweetspot je na týchto rámoch veľmi malý a každý zásah loptičky mimo neho „bolí“. Ak nie si pri triafaní loptičky precízny, budeš mať neustále pocit malej energie a tuposti. Nenechaj sa tým však odradiť. Tento typ rakiet má jednu magickú vlastnosť – dokážu ťa odmeniť peRFektným pocitom z dokonale zvládnutého úderu. Keď si na ten pocit zvykneš, je to návykové. Neustále sa snažíš o dokonalosť, ktorá tam niekde je a čaká len na to, až ju v sebe objavíš.
Postupne som si zamiloval obe ľahšie verzie. Model 280 g som si vzal na tréning so svojimi slabšími zverencami a juniormi. Raketa je pocitovo ľahká ako pierko, krásne sa ovláda, má vynikajúcu stabilitu pri čopovaných úderoch a je veľmi presná. Môžem s ňou len tak vyhadzovať tenisové loptičky z koša, a pritom sa kedykoľvek zapojiť do náročnejšej hry. Raketa tiež takmer neunavuje ruku, takže s ňou vydržím hrať dlhé hodiny.
Stredne ťažký 300 g model som si obľúbil na zápasy a vlastné tréningy. Dokonca som ho použil aj počas záverečného miniturnaja v malom Tenis Talent Clube v Českých Budějoviciach. S raketou som odohral celkovo 6 setov proti šiestim rôznym súperom. Záverečný finálový set som otáčal zo stavu 2:4 na 6:4. Raketa ma podržala úplne fantasticky a nikdy som nemal pocit, že by mi na rakete niečo chýbalo, alebo naopak bolo navyše. Výkonnosť všetkých troch rakiet rastie s vynaloženým úsilím, čo oceníš v kritických situáciách zápasu.
Je to vlastne len o zvyku. Keď si zvykneš na fakt, že v týchto raketách chyba nie je, tak skrátka vieš, že máš všetko vo svojich rukách len Ty. Tento pocit istoty a zároveň veľkej zodpovednosti pomáha udržať si koncentráciu a vysoké nasadenie pri každom údere. S raketami sa nevypláca čokoľvek uponáhľať alebo okabátiť. Keď začneš hrať loptičky neskoro a prestaneš švihať, raketa nebude fungovať tak, ako by mala. Táto spolupráca hráča a materiálu vždy platila pri predchádzajúcich raketách Rogera Federera a na moje prekvapenie platí aj pri týchto nových modeloch.
Najťažšiemu modelu v sérii som venoval celú kapitolu. Je to totiž verzia, ktorú by Roger Federer používal, ak by ešte stále aktívne hral. Pre moje osobné potreby, či už tréningové alebo zápasové, je tento model príliš náročný. Každá raketa so švihovou hmotnosťou okolo 330 kg/cm2 už proste vyžaduje perfektnú technickú a fyzickú pripravenosť. Ak patríš medzi hráčov, ktorí si idú zahrať 2× v týždni štvorhru, potom pri tejto rakete oceníš skvelú stabilitu na volejoch, returnoch a čopovaných úderoch. Je však pravdepodobné, že potenciál tejto rakety plne nevužiješ. Štvorhra je väčšinou o niekoľkých rýchlych úderoch a výmeny nie sú príliš dlhé.
Ak si však singlový špecialista, ktorý si priam lebedí v dlhých prepracovaných výmenách v štýle hrania si mačky s myšou, tak je práve tento model tým pravým orechovým. Musíš si všať dať pozor na vysokú náročnosť a včasné napriahnutie, veľkú rýchlosť švihu, správnu techniku úderov a presnosť zásahu. Raketa neodpúšťa nečisté zásahy a prehovorí ti do duše zakaždým, keď trochu poľavíš z nasadenia. To však platí pre všetky rakety z tejto série, ale pri modeli Pro je prehováranie do duše o niečo tvrdšie a bez servítok. Keď si však na toto napomínanie zvykneš, začneš sa zlepšovať v každom ohľade. A táto dokonalá spolupráca materiálu a človeka je presne ten pocit, ktorý Roger Federer počas svojej pôsobivej kariéry tak veľmi vyhľadával.
Od úplného začiatku testovania som vedel, že tieto rakety majú niečo, čo ostatné nemajú. Jednoducho trvá dlhšie, kým si zvykneš na nekompromisnú spätnú väzbu. Rakety sa neospravedlňujú, neutešujú a nerozmaznávajú svojho pána. Vždy sú pripravené povedať presne to, čo si myslia. Hráš zle? Takže hráš zle a nemá zmysel chodiť okolo horúcej kaše a vyhovárať sa na loptičky alebo počasie. Odmena za vynaložené úsilie je presne taká, akú si človek v danej chvíli zaslúži. Tento spôsob maximálne úprimnej spolupráce medzi raketou a hráčom považujem za trochu návykový.
Konkurenčné rakety iných značiek majú tendenciu odpustiť takmer všetko. Odpúšťajú nečisté zásahy, slabšiu techniku hry, neskoré napriahnutia, neskoré zásahy, pomalé nohy a bohvie čo ešte. Wilson RF 01 naopak nič takého nerobia. Preto má veľa ľudí s týmito raketami problém a na internete sa priam rozbehol predaj týchto rámov z druhej ruky. Ľudia pri nich nevydržia, pretože ich od začiatku odrádza ich náročnosť. Daj im aj sebe čas. Čas na pochopenie princípu ich fungovania. Pomôžu Ti zlepšovať sa a pracovať na sebe. A ak budeš dôsledný a trpezlivý, postupne sa do nich zamiluješ.
Ak by som mal vybrať najlepšie údery s novými raketami Wilson RF 01, boli by to nepochybne voleje, smeče, podania a všetky čopované údery. Tieto údery majú jedno spoločné – musia sa hrať včas pred telom za každú cenu. Predstavte si maestra Rogera Federera, ktorý triafa loptičky včas pred telom s vystretou rukou, až to vyzerá, že na ne sotva dosiahne. Ak sa Ti podarí aspoň približne napodobniť jeho včasné zásahy,rakety Ťa odmenia pôsobivo čistou a neprerušovanou spätnou väzbou. Navyše v tej chvíli okrem slušnej porcie energie získaš tiež skalopevnú kontrolu nad dĺžkou a umiestnením loptičky.
Tieto rakety na rozdiel od väčšiny súčasných rámov netrpia trampolínovým efektom, keď loptička niekedy odletí bez udania dôvodu na neznáme miesto. Veď to poznáš, také tie dvojmetrové údery cez plot a rany pánu Bohu do okien. Tak bláznivo to od týchto rakiet skrátka nikdy neletí. Rakety tiež budú o niečo viac vyhovovať jednoručkárom. Majú radi priamejší štýl hry bez väčšieho spinu. Skrátka sedia im narážané, povedzme až tlčené údery. Z tohto dôvodu budúcemu majiteľovi dôrazne odporúčam, aby používal takmer výlučne staršie východné alebo polozápadné držanie. Západné držanie týmto raketám nesedí. Opäť si predstav držanie rakety á la Roger Federer a budeš v tom mať jasno.
Jednoznačne sú to neskoré zásahy. Tieto rakety nie sú určené pre hráčov, ktorí svoju hru stavajú íba na vracaní loptičky hlboko za základnou čiarou. Ak si vracač s pomalým švihom, budeš trpko ľutovať. Samo to od nich neletí. Malý sweetspot je tupý, tvrdý a málo elastický. Z tohto dôvodu je potrebné loptičky zasiahnuť včas, keď stúpajú nahor alebo na vrchole. Keď loptička začne výrazne klesať dolu, klesá aj účinnosť týchto rakiet. Je to spôsobené aj malým spinovým potenciálom, ktorý opäť súvisí s hustým vzorom strún v strede hlavy rakety.
Recenzia nových rakiet Wilson RF 01 mi opäť ukázala, že nie je dobré hodnotiť rakety (rovnako ako ľudí) podľa prvého dojmu alebo podľa obalu. Všetko má svoj čas. A ak novým RFkám venuješ dostatok svojho času a úsilia, tak Ti venujú svoje srdce. Je to ako vo vzťahu. Musíš ho budovať, neustále zvelebovať a nebrať ho za samozrejmosť. Niektoré dni sú horšie, niektoré lepšie. Musíš sa ale stále snažiť prísť veciam na kĺb a pracovať na sebe. Až potom oceníš vlastnosti týchto unikátnych rámov.
V súčasnej neprebernej ponuke rakiet sú nové Federerovky tak trochu zjavením. Lákajú na jednoduchší a pohodovejší zážitok oproti starším modelom RF97. Čiastočne sa im to darí, ale zároveň si zachovávajú veľkú mieru nekompromisného dôrazu na kvalitu hráča. Je celkom jasné, že nie sú pre každého. Sú len pre toho, kto si ich zaslúži. Vďaka usilovnosti, snahe, trpezlivosti a odhodlaniu nevzdať sa. Bojovat až do samého konce. Do konca, ktorý ale vlastne nikdy nekončí. Nech žije dlho Roger Federer a jeho odkaz dokonalosti. Wilson opäť dokázal, že vie vyrobiť unikátne rakety, ktoré idú ruka v ruke s najnovšími tenisovými trendmi. Každý síce nemôže byť švajčiarskym maestrom. Teraz však máme jedinečnú šancu sa k nemu aspoň trochu priblížiť.
Recenziu pripravil Michal Bayerl.