Tenisové rakety Wilson Clash V3 zachraňujú meno radu, ktorý v prvej generácii priniesol revolúciu do tenisových rakiet. S obrovskou energiou sa vracia na trón pohodlných rakiet.
Populárne takmer samohrajúce rakety Wilson Clash vstupujú do tretej fázy svojho života. Najnovšia generácia je vybavená updatovanými technológiami pre ešte viac jednoduchej sily, komfort a celkovo čo možno najpríjemnejší pocit z hry.
V tejto recenzii sa pozriem na najpopulárnejšie modely – 295 g ľahkú verziu Wilson Clash 100 V3 a najťažší model Wilson Clash 100 PRO V3 s váhou 305 g bez výpletu.
Predchádzajúca druhá generácia rakiet Wilson Clash sa nestretla s príliš pozitívnym ohlasom na vzhľad rakiet. Nebolo sa čomu čudovať. Vínovočervená perleť evokovala spomienky na vykričané domy z 90. rokov.
Aktuálna tretia generácia ide cestou kompromisu. Ponúka čierny, mierne perleťový základ s červeno-oranžovými prvkami. Je to teda kombinácia farieb, ktoré uspokoja každé z oboch pohlaví. Osobne sa mi na nich páčia zvýraznené priechodky v hornej a spodnej časti hlavy rakety.
Ďalej na krčku opäť nájdeš embosovaný nápis Clash, ktorý je tentokrát o niečo menší. Vyzerá elegantnejšie oproti predchádzajúcej generácii, ktorá mala tento nápis výrazne väčší. Pre mňa je teda tento dizajn úplne v poriadku, aj keď nemá kvality a detaily, ako majú niektoré iné rakety.
Pre rok 2025 zdokonaľuje Wilson patentovanú technológiu vrstvenia grafitu, vďaka ktorej je model Clash taký jedinečne pohodlný a citlivý. Nazýva sa SI3D a zvyšuje horizontálne prehnutie pre dlhší čas zotrvania loptičky na strunách a kontrolu a zároveň maximalizuje vertikálne prehnutie pre jednoduchší prístup k spinu.
Navyše Wilson pridáva technológiu Hit Stabilizer pre väčšiu torznú stabilitu, čo má za následok jednoduchší prístup k sile a menšie kmitanie rakety pri úderoch mimo stred. Medzi ďalšie aktualizácie patria drobné úpravy geometrie krčka, ktoré uľahčujú ohýbanie rámu vo viacerých smeroch.
Tretia generácia rakety Clash znova zachytáva čarovný pocit pôvodnej verzie z roku 2019 a spĺňa všetky požiadavky na ľahko hrajúcu raketu pre široké spektrum hráčok a hráčov. Verzia Wilson Clash V3 však ide ešte o kus ďalej a okrem komfortu zlepšuje aj presnosť, spinový potenciál a celkovú kontrolu nad loptičkou.
S parametrami tohto modelu Wilson cieli na najširšie spektrum amatérskych hráčov až na klubovej úrovni. Hlava má štandardnú veľkosť 645 cm2, rám váži 295 g bez výpletu, vyváženie je do ruky na 310 mm a rozvrhnutie strún je spinových 16 × 19.
Hodnota 54 RA (tvrdosť rámu) je podľa očakávania na veľmi nízkej úrovni a v súčasnosti nepoznám na trhu pružnejší rám. Raketa je dokonca taká pružná, že keď si ju položím cez koleno a poriadne zaberiem, tak ju viditeľne ohnem. To sa pri bežných raketách s vyššou tuhosťou rámu nestáva.
Švihová hmotnosť tohto rámu je iba 309 kg/cm2, čo je jedna z najnižších hodnôt, ktorú som kedy na podobne ťažkých raketách nameral. To je dobrá správa pre všetkých mierne až stredne pokročilých tenistov a tenistky. Najmä dievčatá a ženy si s ňou budú veľmi rozumieť.
Najťažší model v ponuke je po všetkých stránkach dôraznejší, a napriek tomu si zachováva veľmi podobné vlastnosti ako ľahšia sestrička. Je to práve tento ťažší model, ktorý by som si osobne vybral do bagu pre každú príležitosť. Hlava rakety má tiež 645 cm2, čistá váha bez výpletu je 305 g a vďaka totožnému vyváženiu 310 mm je raketa aj napriek svojej vyššej hmotnosti stále veľmi dobre ovládateľná.
Ale nárast švihovej hmotnosti tu už je znateľný – 324 kg/cm2 nie je zanedbateľný údaj. Raketa je tak vhodná aj pre pokročilých hráčov, ktorí to s tenisom myslia vážne. Tvrdosť rakety je o niečo vyššia na hodnote 57 RA, čo osobne kvitujem.
Šírka rámu oboch modelov je rovnaká – 24,5 cm konštantne. Výhodou tohto riešenia je jednoduchý prechod z ľahšej na ťažšiu verziu. Niektoré ľahšie, respektíve ťažšie, modely v tomto rade rakiet sa líšia šírkou rámov, čo vo výsledku narobí viac škody než úžitku. Rakety sa v takom prípade od seba výrazne líšia a zhoršujú hráčom prechod z ľahšej gramáže na ťažšiu. V tomto prípade to nehrozí a prechod je úplne bezproblémový.
Obidve rakety som dostal so strunami Luxilon Element 1,25 mm a musím povedať, že to pre mňa bola úplná lahoda. Táto struna je mimoriadne komfortná vďaka technológii multi-mono a zároveň je veľmi výkonná. Je to vlastne multivlákno s monovláknom v jednom balení.
Táto struna je vhodná pre hráčov s plným švihom od stredne pokročilých až po pokročilých alebo turnajových hráčov. Tento výplet sa k raketám fantasticky hodí! Nikdy by som nečakal, že sa takéto mäkké rámy budú dobre kombinovať s mäkkým výpletom.
Do rakiet sa tak budú hodiť všetky mäkšie verzie známych polyesterových strún, hybridné výplety a multivlákna.
Inovatívna technológia rakiet Clash sa prejavuje v jednom nečakanom aspekte. Zatiaľ čo iné mäkšie rámy sú zamerané takmer výlučne na silu a cit, v prípade rakiet Clash to neplatí. Dômyselne navrhnutý krčok funguje ako prak.
Rakety si pocitovo držia loptičku dlhšie na strunách, ale zároveň sa rám počas zásahu loptičky dokáže zázračne spevniť. Respektíve to, ako sa ohnutý rám vracia späť do svojej pôvodnej pozície, dodáva loptičke obrovskú silu. Funguje to až nečakane dobre.
Podobne som sa rozplýval pri prvej generácii rakiet Clash, ktorá ale pri dlhšom hraní ukázala svoju tienistú stránku. Loptičky lietali všade možne, nekonzistentne a nepredvídateľne. V tretej generácii sa toto podarilo výrazne vylepšiť.
V tejto chvíli si neviem predstaviť, kam až môže Wilson s touto technológiou zájsť. Z oboch rakiet to lieta ako šialené, a pritom mám loptičku pevne pod kontrolou. Dĺžka a rýchlosť loptičiek je vysoko nadpriemerná a pocit zo zásahu je veľmi príjemný.
Nové Wilson Clash sú pre mňa aktuálne najľahšie, najpríjemnejšie a najagresívnejšie hrajúce rakety v ponuke značky Wilson. Tieto rakety sú technologicky podobné modelu Shift. Ten ale neponúka takú ohromujúcu silu ako model Clash.
Wilson Shift je skôr zameraný o trochu viac na kontrolu a presnosť. Sila rakiet Clash spočíva v schopnosti zvýrazňovať energiu, ktorú do úderu vložíš. Je to ako keby mali v sebe skrytý pohon.
Perfektným príkladom sú returny. Na tie sa s novými Clashkami doslova teším. A to môžem mať naproti sebe pokojne servírovacieho boha. V tej chvíli je pre mňa najdôležitejšie byť pri loptičke včas a hrať ju pokiaľ možno čisto. A o zvyšok sa postará rám.
Celkovej pohode a istote pri returne pomáha veľmi štedrý sweetspot oboch modelov. Tvar hlavy rakety je Clash trochu podobný raketám Yonex alebo modelu Head Boom. V tomto prípade je však hlava najširšia takmer uprostred. Čiže bližšie k telu, čo mi dodávalo veľkú istotu zásahu pri vyberaní ťažkých podaní.
To je jedna z vecí, ktoré mi nejdú do hlavy. Tieto rakety sú aj napriek svojej veľkej flexibilite mimoriadne stabilné. Poznáš to tak na čopovaných úderoch, ako aj na volejoch. Je radosť s nimi hrať údery so spodnou rotáciou. Čopy majú dĺžku, rezkosť i variabilitu.
S raketami môžem veľmi jednoducho meniť silu rotácie, či už ide o bočnú či spodnú. Na volejoch sú rakety razantné, majú rýchlu odozvu a ovládateľnosť je aj napriek šírke oboch rámov veľmi dobrá.
Pre mňa osobne je jedným z najdôležitejších parametrov tenisovej rakety fungovanie pri bekhende. Väčšina z nás má horší bekhend. U mňa to predtým neplatilo, a naopak moja obojručnosť bola vyhlásená. V posledných rokoch sa minca obrátila, ale stále považujem svoju obojručnosť za solídnu zbraň.
Wilson Clash V3 majú pomerne dlhé držadlo, takže sa mi tam ľahko zmestia obidve ruky. A majú skvelý ťah na bránku, čiže veľmi dobre vedú hlavu po zásahu loptičy vpred. Takže s obojručným bekhendom som veľmi spokojný a v tomto ohľade im nemám čo vytknúť.
Spinový potenciál oboch rakiet je fenomenálny. Je skutočne výrazný a prekvapivo skvelo sa spinuje tiež s ťažšou verziou PRO s rozvrhnutím strún 16 × 20. Je to spôsobené aj veľmi širokými priechodkami, ktoré umožňujú strunám veľký rozsah pohybu.
Bol som prekvapený, ako nové Wilson Clash dokážu jednoducho ťahať veľmi nízke loptičky pri zemi pekne nahor s istotou a ľahkosťou. Z posledných rakiet, ktoré som testoval (Head Gravity 2025, Babolat Pure Drive 2025, Tecnifibre T-Fight 2025), patria tieto k tým najspinovejším.
Opäť je to spôsobené špecifickým tvarom hlavy rakety a otvorenejším vzorom výpletu, ktorý je vidieť na oboch modeloch. Rakety budú vyhovovať aj hráčom s defenzívnejším štýlom hry. Nechcem to povedať priamo, že sú to rakety pre tých čo len pinkajú, ale udržať s nimi loptičku vysoko nad sieťou pri dlhej výmene je veľmi jednoduché.
Rovnako dobre sa mi darilo roztočiť loptičku pri servise. Podanie s bočnou rotáciou (kick) je hračka, až ma to samého prekvapilo. Opäť nemám rakete v tomto ohľade čo vytknúť, a tak sa poďme presunúť ku komfortu.
Osobne nemám rád príliš mäkké rámy, ktoré sa správajú ako žuvačka. V tomto prípade ale Wilson vďaka svojej patentovanej technológii vertikálneho a horizontálneho ohýbaniu rámu získava nad konkurenciou výhodu. Rámy sú síce papierovo mäkké a pružné, ale počas hry pôsobia oveľa tuhším, pevnejším a energickejším dojmom.
Mám z nich pocit obrovskej sily a zároveň pohodlia. Obrazne povedané, neviem, či sa nejakému výrobcovi nábytku niekedy podarilo vyrobiť pohovku, ktorá by bola mäkká a tvrdá zároveň. V tomto prípade Wilson predvádza skutočné kúzla a nie div, že je svetovou jednotkou v oblasti tenisových rakiet.Úžasne surový je tiež zvukový prejav pri perfektnom zásahu, ktorý ma nadchol tiež pri prvej generácii. Je to ako vziať dosku na mäso a udrieť do nej kladivom. Ten zvuk je prenikavý, dunivý a krásne čistý.
Nie je to len pôžitok pre ucho, ale pôsobí ako boost pre celkový výkonu a sebavedomie hráča. Najviac som si to všimol pri volejoch, kde sa údery hrajú čo njaviac napriamo alebo so spodnou rotáciou. Rýchle ťuknutie do loptičy a voilá, máš naklepané rezne. Teraz už len pripraviť zemiakový šalát…
V tomto prípade je pre mňa celkové hodnotenie veľmi jednoduché. Prial by som si, aby to tak bolo zakaždým, keď recenzujem dve alebo viac rakiet naraz. Ľahší model Wilson Clash 100 V3 je vhodný pre slabších mužov, ženy a juniorov na mierne až stredne pokročilej úrovni.
Ťažší model Wilson Clash 100 PRO V3 je jasnou voľbou pre mužov a ženy na stredne pokročilej až pokročilej úrovni. Dokonca by som ju odporučil aj súťažne založeným juniorom, ktorí radi hrajú s raketou, ktorá odpúšťa nečisté zásahy a pomáha generovať jednoduchú silu.
Z nových Wilson Clash V3 som nadšený. Podobne ako pri modeli Head Gravity 2025, tak ani v tomto prípade im nemám takmer čo vytknúť. Majú v sebe obrovskú energiu, solídnu kontrolu vďaka masívnemu spinu, veľmi štedrý sweetspot a vynikajúcu ovládateľnosť.
V žiadnej z kategórií výrazne nezaostávajú. S o niečo horšou presnosťou a nevýrazným citom je potrebné počítať. Fungujú výborne tak od základnej čiary, ako aj na sieti. Servis je s nimi hravý, a pritom kedykoľvek môžeš napáliť delovku, ktorá súpera odfúkne.
Wilson sa tak opäť prekonal. Po estetickom prepadáku v podobe druhej generácie prichádza tretí update s výrazne lepším dizajnom a tiež vylepšenou hrateľnosťou. Pre mňa sú nové Wilson Clash V3 pohodové a zároveň výkonné rakety.
Konkurenciu vidím snáď len v modeloch Head Boom, ktoré sú podobne zamerané. Wilson Clash sú však živšie a majú v sebe viac nespútanej energie. Teraz je už len na tebe, či si tieto energické beštie dokážeš ochočiť.
Legenda k hodnoteniu:
Autor: Michal Bayerl