Výber betónov je z celej brankárskej výstroje tým najdôležitejším. Správne zvolené brankárske betóny dokážu gólmanovi zlepšiť pohyb, zvýšiť pohodlie a celkovo zlepšiť jeho úroveň chytania. Ak váhate s výberom a nie ste si úplne istí, tento článok je presne pre vás.
Vzhľad je zámerne uvedený na poslednom mieste. Nie že by nebol podstatný, ale nesmie byť rozhodujúcim kritériom. Rovnako tak skutočnosť, že v určitých betónoch chytá váš idol v NHL.
Najdôležitejším parametrom pri výbere betónov je ich veľkosť. Tá sa uvádza v palcoch a je výsledkom týchto troch hodnôt:
Všetky tieto tri namerané parametre sčítajte a vydelte číslom 2,54, aby ste získali hodnotu v palcoch.
(A + B + C) / 2,54 = odhadovaná veľkosť betónov v palcoch
Rozmer "A", dĺžka priehlavku, udáva výrobca strihom. Ak gólmanovi nevyhovuje, musí si vybrať iný model. Pri výbere je potrebné mať na pamäti, že betón s opotrebením mäkne a dosadá na korčuľu.
Rozmer "B", dĺžka predkolenia, je pri výbere betónu najdôležitejší. Kľúčová vzdialenosť pre výber betónu je od členku do stredu kolena. Tu je dôležité, aby koleno presne dosadalo na určenú plochu. Spoznáte to v rozkľaku s obutou korčuľou. Pri kúpe nových betónov je lepšie, ak koleno dosadá do spodnej tretiny chrániča, pretože betón postupne klesá.
Rozmer "C", dĺžka od kolena po stehno, je premenlivý a odráža osobnú preferenciu a dĺžku brankárskych nohavíc. Dĺžka od kolena býva spravidla 18–20 cm a niekedy sa označuje ako +1’ alebo +2’, čo znamená, že betón je nad stehnom predĺžený o jeden respektíve dva palce oproti štandardu.
Predĺženie betónu nad kolenom je dobrý sluha, ale zlý pán. Betóny by nemali brankára obmedzovať pri korčuľovaní. Mierne predĺženie nelimituje brankára pri pohybe a zmenší medzeru medzi betónmi. Niekedy dokonca zavrie brankárov rozkľak. Kvôli pohyblivosti ale nie je dobré dĺžkou predĺženia kompenzovať kĺbny rozsah brankára. Dokonalý rozkľak (butterfly) zkrátka nie je všetko.
Rozdelenie na "valčeky" a "dosky" doplnil nový typ, a to hybrid. Ten je typovo niekde medzi dvoma klasikami.
I napriek tomu, že vlastnosti rôznych tvarov betónov sú odlišné, konkrétny typ nie je určujúcim faktorom štýlu brankára. Ide skôr o preferenciu.
"Valčeky", teda mäkšie betóny, vždy boli doménou korčuliarsky zdatnejších brankárov. Betóny sú charakteristické dvoma zlommi. Vďaka tomu sú poddajnejšie a pevne sedia brankárovi na nohe. Charakteristické sú "valčekovým" predelom na kolene. Mäkké jadro betónu lepšie tlmí puk a ten tak zostáva u brankára - neodráža sa toľko do ihriska. Všeobecne sú tieto betóny pohodlnejšie a odporúčajú sa skôr začínajúcim brankárom.
Druhým typom sú "dosky", teda tvrdé betóny s jedným predelom alebo úplne bez predelu. Potenciál týchto betónov plne využijete hlavne pri slidovaní, kedy sa betón vďaka svojej konštrukcii stavia na hranu bez výraznej námahy. Brankári tento typ betónu spravidla príliš nedotahujú k nohe, aby pracoval za nich. Výsadou tohto typu je tvrdosť jadra betónu, ktoré odráža strely ďaleko od brankára. K plnému využitiu potenciálu tohto typu betónu je nutná istá miera zručností v bránkovisku. Odporúčajú sa stredne pokročilým a skúsenejším brankárom.
Hybridy sú betóny, ktoré sú typovo medzi "valčekmi" a "doskami". Kombinujú vyššiu tvrdosť s jedným až dvoma predelmi a poskytujú výhody oboch typov. Ide o variant vhodný pre brankárov s nevyhraneným štýlom chytania.
Tupší uhol a tvrdší zlom posadí betón viac k špičke brankárskej korčule. Takýto tvar zlomu v oblasti členka obvykle nájdete pri tvrdých betónoch. Túto vlastnosť je potrebné brať do úvahy, pretože môže ovplyvniť brankárovo korčuľovanie.
Pravý uhol v zlome a jeho mäkšia konštrukcia, sú výsadou mäkkých betónov. Betón dosadá v oblasti priehlavku a do istej miery sa pohybuje spoločne s korčuľou.
Výrobcovia majú spravidla tri rady betónov. Pri rozhodovaní, ktorú z kvalitatívnych a cenových úrovní vybrať, je potrebné zvážiť vlastnú brankársku úroveň a svoje ambície. Všetky typy aj tvary betónov nájdete vo všetkých cenových úrovniach.
Pre začiatočníkov a deti existuje najnižšia rada. Výhodou je nízka obstarávacia cena a pohodlnejšia konštrukcia. Oproti vyšším radám sú použité menej vznešené materiály. Betóny tejto cenovej úrovne u nás nájdete v kategóriách Intermediate, Junior a Žiak.
Stredná cenová úroveň je najmasovejšia a pokryje potreby hobíkov, dorastencov aj poloprofesionálov. Ponúka vlastnosti a vymoženosti najvyššej triedy, pri výrobe sú ale použité ťažšie materiály. Tie sú spravidla dokonca odolnejšie a trvanlivejšie než materiály použité v profesionálnej rade. Betóny strednej rady dobre poslúžia aj pri vyššej záťaži (3 a viac ľadov za týždeň) a svojou životnosťou často prekonávajú najvyššiu radu.
Stredná cenová úroveň je v ponuke zastúpená naozaj široko. Vyberať môžete zo všetkých hlavných značiek vyrábajúcich betóny, konkrétne Bauer, CCM, Warrior alebo Brian’s.
Najvyššia rada, určená pre profesionálov, je vyrobená z tých najušľachtilejších materiálov. Kombinuje nízku hmotnosť a veľmi dobrú funkčnosť, napríklad nízke trenie kĺzavých plôch. Betóny tejto úrovne sú väčšinou ručne vyrábané priamo v Kanade a často sa prispôsobujú individuálnym požiadavkám hráča. Nevýhodou je nižšia životnosť a násobne vyššia cena než u strednej rady. Kvôli svojmu určeniu prakticky výhradne pre profesionálov hrajúcich v najvyšších súťažiach je v našej ponuke nenájdete.
Vzhľad betónov je síce dôležitý, ale na funkciu nemá naprosto žiadny vplyv. Rozhodne si nevyberajte betóny podľa svojho obľúbeného gólmana z NHL. Nemusia vám vyhovovať, čo sa podpíše ako na vašom výkone, tak na vašej radosti z hry.
Mnoho hobby brankárov kupuje použité betóny z druhej ruky. Prečo nie, ich nespochybniteľnou výhodou je samozrejme nižšia cena. Betóny však podliehajú opotrebovaniu a použité materiály postupne degenerujú. Postupne strácajú svoje tlmiace a ochranné vlastnosti.