Ak to myslíš s behom vážne, kvalitná bežecká bunda je jedným zo základných pilierov bežeckého šatníka. Pozri sa na sprievodcu, ktorý ti uľahčí výber správneho kúska.
Ak nechceš behať len v lete a navyše v peknom počasí, skôr či neskôr budeš musieť rozšíriť svoj bežecký šatník. Jeden z kúskov oblečenia, ktorý môže hrať zásadnú rolu, je bežecká bunda.
Na prvý pohľad sa môže zdať, že je bežecká bunda podobná akejkoľvek outdoorovej alebo turistickej bunde, ale nenechaj sa zmiasť. Bežecké bundy sú navrhnuté s ohľadom na špecifiká tohto športu – ľahkosť, priedušnosť a odolnosť proti nepriaznivému počasiu. Zatiaľ čo turistická bunda kladie dôraz skôr na odolnosť a teplotný komfort aj pri dlhšom čase, keď nie si v pohybe, bežecká bunda musí zaistiť pohodlie a funkčnosť aj pri vysokej intenzite.
Ak si začiatočník, ale beháš pravidelne, je na čase o kvalitnej bunde začať premýšľať. Ak si už bežeckým matadorom, bežecká bunda by v tvojom šatníku nemala chýbať. Existuje niekoľko typov bežeckých búnd, medzi ktoré patria minimalistické vetrovky, bez kapucne, s kapucňou, nepremokavé bundy, bežecké vesty. Je toho skrátka mnoho. Ale neboj sa, pripravili sme pre teba sprievodcu, ktorý ti pomôže zorientovať sa vo veľkom množstve produktov.
Vetrovky predstavujú základný stupeň ochrany pred nepriazňou počasia. Ako už názov napovedá, ochráni ťa proti vetru a miernemu dažďu. Môžeme sa stretnúť s minimalistickými modelmi bez kapucne, ktoré ponúkajú extrémnu zbaliteľnosť a nízku hmotnosť, rovnako ako s modelmi s kapucňou, ktoré poskytujú lepšiu ochranu v nepriaznivom počasí. Vyššie spomínaná zbaliteľnosť je pri vetrovkách kľúčovým prvkom, pretože umožňuje bundu ľahko zabaliť a vziať so sebou kamkoľvek bez významného zvýšenia hmotnosti alebo zaberania priestoru.
Vetrovky sú ideálne pre bežcov, ktorí sa nepohybujú vo vysokých horách a je pre nich dôležité pohybovať sa „fast and light“. Vďaka svojej vysokej priedušnosti (oproti nepremokavým bundám) sú vhodné pre intenzívnejšie bežecké výkony, kde je potrebné rýchlo odvádzať telesnú vlhkosť. Zároveň sú vetrovky vybavené technológiami, ktoré zaisťujú odolnosť proti vetru a pomôžu ti zachovať si telesnú teplotu.
Všeobecne sú dôvody prečo si vziať vetrovku namiesto nepremokavej bundy hlavne nižšia hmotnosť a vyššia zbaliteľnosť v kombinácii s nižšou cenou. Áno, nájdeme aj nepremokavé bundy, ktoré sú veľmi dobre priedušné a ľahko zbaliteľné, ale ich cena je niekoľkonásobkom ceny klasickej vetrovky. Na druhú stranu vás vetrovka neochráni pred silným dažďom.
Samostatnou kapitolou sú potom nepremokavé bežecké bundy, ktoré sú najčastejšie vyrobené z materiálov ako Pertex Shield, Pertex Shield Air, GORE-TEX Active a GORE-TEX SHAKEDRY. Tieto materiály ponúkajú vynikajúcu ochranu proti dažďu a sú zároveň navrhnuté tak, aby udržali určitú mieru priedušnosti. Konštrukcia nepremokavých búnd zahŕňa technické prvky ako podlepené švy, vodoodolné zipsy a prepracované ventilačné systémy.
Aj napriek ich nižšej priedušnosti v porovnaní s vetrovkami, moderné nepremokavé bundy dokážu efektívne odvádzať telesnú vlhkosť vďaka kvalitným materiálom a konštrukčným prvkom. Zbaliteľnosť týchto búnd je často nižšia než vetroviek, ale technologický pokrok umožňuje aj tu nájsť modely, ktoré je možné ľahko zbaliť.
Pri nepremokavých bundách sa často stretávame s dvomi pojmami. Vodný stĺpec a priedušnosť. Hlavné údaje, ktoré ti povedia, ako je bunda kvalitná. Spoločne s cenou tvoria trojicu, ktorá sa navzájom ovplyvňuje. To znamená, že ak chceš lacnú a veľmi nepremokavú bundu, bude zase málo priedušná. Alebo ak by si rád odolnú a zároveň priedušnú bundu, bude zase drahá. Chápeš ma, čo tým myslím?
Vodný stĺpec znamená ako veľmi je bunda (prípadne nohavice) vodoodolná. Udáva sa v mm a chápem, že ti to veľa nepovie. Ako sa vodný stĺpec určuje – predstav si laboratórny valec s prázdnym dnom. Ten postavíš na daný materiál a začneš ho plniť vodou. V momente, keď začne materiál presakovať, zmeriaš výšku vodného stĺpca a máš údaj. Stále ti to nič nehovorí, čo? Tak inak:
Paropriepustnosť znamená, ako je bunda priedušná. Najčastejšie sa používajú dve metódy. Prvý z nich, známy ako rýchlosť prenosu vlhkosti, meria množstvo vlhkosti, ktoré dokáže materiál prepustiť za 24 hodín na meter štvorcový (g/m2/24 h), pričom vyššia hodnota naznačuje lepšiu priepustnosť. Alternatívne, pomocou metódy známej ako Ret (m2.Pa.W-1), sa určuje odpor, ktorý materiál vlhkosti poskytuje. V tomto prípade indikuje nižšie číslo lepšie vlastnosti materiálu voči priechodu vlhkosti. Tiež ti to veľa nepovie?
Pri priedušnosti vstupuje do hry aj faktor potivosti. Každý sa skrátka potíme inak, preto, prosím, ber tieto informácie orientačne.
Veľkosť je dôležitým aspektom, ktorý je potrebné pri výbere zvážiť. Bundy (hlavne tie nepremokavé) často nie sú veľmi pružné a malá veľkosť ťa môže pri behu obmedzovať. Našťastie je konštrukcia bežeckých búnd tomuto špecifickému pohybu prispôsobená. Ak si na hrane medzi dvomi veľkosťami, vyberaj radšej tú väčšiu. Ak beháš s bežeckým batohom a bundu niekoľkokrát počas behu oblečieš a potom zase vyzlečieš, môže byť dobré ju obliecť cez batoh. Nemusíš tak vždy dávať dolu batoh/vestu. V tom prípade je ale nutné počítať s veľkostnou rezervou.
Výber správnej bežeckej bundy je kľúčový pre komfort a výkon pri behaní v rôznych poveternostných a dažďových podmienkach. Či už preferuješ ľahkú vetrovku na ochranu proti vetru alebo potrebuješ robustnejšiu nepremokavú bundu na behanie vo vysokých horách, je dôležité vyberať s ohľadom na materiály, konštrukciu a špecifické potreby tvojho bežeckého štýlu. S kvalitnou bundou máš istotu, že ťa počasie nevráti predčasne domov.