Vystreľte starú, rozbitú florbalku na Mars a zabezpečte si novú. Ak si kladiete otázku, ako vybrať florbalovú palicu, sme pripravení skočiť na hraciu plochu a prihrať vám užitočné rady.
Kým sa pustíte do kľučkovania v zložitých parametroch, ujasnite si, na ktorú stranu florbalku držíte. Nie je totiž pravidlom, že pravák má pravé zahnutie a opačne. Kľúčom ku správnemu výberu zhanutia hokejky je spodná ruka pri držaní palice. Ak máte dolu ľavú ruku, zvoľte zahnutie ľavá ruka dolu. Ak dáte nižšie pravú ruku, potom je pre vás vhodný variant pravá ruka dolu.
Florbalku nemusíte kupovať iba pre seba, ale je to vďačný darček pre deti. Ak chcete malého florbalistu darčekom prekvapiť a nie ste si istí, aké zahnutie je pre neho správne, pripravili sme pre vás malú výpomoc. Pošlite dieťa zametať, sledujte, ako drží metlu a máte jasno. Ak má spodnú ľavú ruku, vyberte pre neho zahnutie ľavá ruka dolu. Ak je spodná ruka pravačka, zvoľte zahnutie pravá ruka dolu.
Základné modely florbaliek majú rovnú čepeľ a sú univerzálne. Zahrá si s nim tak ľavák, ako i pravák. Najčastejšie sa s rovnou čepeľou stretnete práve u detských florbaliek, kde rodičia ľahšie spravia chybu pri výbere.
Pre porozumenie výberu dĺžky florbalovej palice je potrebné zoznámiť sa so stavbou florbalky. Florbalová hokejka sa od tej hokejovej veľmi nelíši. Tiež u nej nájdete rozdelenie na shaft a čepeľ. Shaftom sa rozumie tyč, na ktorú namotáte omotávku pre lepší úchop a v spodnej časti prechádza až v čepeľ.
Dĺžka florbalky je najdôležitejším parametrom pre presnú a účelnú hru. Aby ste vychytali dĺžku, ktorá vám prinesie najkomfortnejšiu hru, musíte poznať výšku hráča. Shaft a čepeľ musia zvierať ideálne 60° uhol, čo v skratke znamená, že by vám florbalka mala byť po pupok.
U dĺžky florbaliek uvádzame iba dĺžku shaftu. Ak chcete zistiť, aká dlhá je celá florbalová palica i s čepeľou, pripočítajte si k shaftu ďalších 10–11 cm.
Ak si obstaráte krátku palicu, budete príliš zhrbení a dostaví sa bolesť chrbta. Ako dobrý nápad sa môže javiť výber dlhšej hokejky, ale ani tento variant neodporúčame. Síce dosiahnete ďalej, ale nebudete sa môcť ideálne oprieť do strely a problémy budete mať i s obyčajným vedením loptičky.
Ďalším z kritérií, ktoré musíte pri výbere florbalky zohľadniť, je tvrdosť palice (shaftu). Tvrdosť čiže flex sa udáva v milimetroch a určuje, o koľko mm sa shaft prehne pri zaťažení hmotnosťou 30 kg. Platí teda, že čím je číslo tvrdosti väčšie, tým je palica mäkšia a pružnejšia.
Začiatočníkom a deťom odporúčame skôr pružnejšie palice, ktoré ponúkajú dobrú kontrolu nad loptičkou. Pre skúsených a silovejších florbalistov je naopak vhodná tvrdšia palica. Najobľúbenejšie sú však stredne tvrdé shafty, ktoré sú vhodné pre naprostú väčšinu hráčov.
K výberu tvrdosti môžete orientačne použiť i hmotnosť hráča, avšak nezabudnite zohľadniť jeho silové a technické dispozície.
Najtypickejšie držanie florbalky je klasicky guľaté. V ponuke nájdete tiež oválny a hranatejší úchop, ktorý ocenia hokejisti navyknutí na držanie hokejky. Ak máte florbalovú palicu s klasickým guľatým úchopom a chcete si vyskúšať oválne držanie, stačí si zabezpečiť sadu pre úpravu držania na oválny úchop.
Ak neviete, ako si na držanie namotať omotávku, radi vám poradíme.
Rozdiel medzi florbalovými hokejkami robí materiál. Stále častejšie sa objavujú karbónové palice, ktoré vyčnievajú nad ďalšími materiálmi nízkou hmotnosťou. Pre rekreačnú hru vám však stále vystačí kompozit alebo plast.
Florbal je stále populárnejší a nie je chalana ani dievčaťa, ktorí by si nevyskúšali florbal v škole počas telocviku. Pre rekreačnú hru si vyberte florbalku podľa svojej libosti. Kombinujte rôzne palice s čepeľami od iných výrobcov a vytvorte si unikátny kúsok. Ak sa však chystáte vtrhnúť ako uragán do súťažných stretnutí, mali by ste pamätať na niektoré pravidlá, ktoré sa viažu k florbalovej palici.