Všetko je v hlave. Preto by bola škoda to stratiť. Poradíme vám, ako si vybrať cyklistickú prilbu a uchovať si spomienky na najkrajšie chvíle vášho života. Sú situácie, kedy si môžete dovoliť šetriť alebo potlačiť rozum pred srdcovkou. V prípade vášho bezpečia a ochrany hlavy však odporúčame starostlivý výber prilby na bicykel.
Nech už ste cyklista pretekár, rekreačný jazdec alebo bicykel používate iba na cestu do obchodu či do roboty - cyklistická prilba by mala byť samozrejmou súčasťou výbavy každého, kto šliapne do pedálov.
Zranenie hlavy je totiž najčastejším a najnebezpečnejším úrazom, ktorý vás pri páde z bicykla môže stretnúť. Pri priemernej rýchlosti cyklistu 20 km/h odpovedá pád bez prilby skoku po hlave na betón z výšky asi dvoch metrov - a to už môže mať skutočne fatálne následky.
Bezpečnosť na bicykli je preto lepšie nepodceňovať. Zatiaľčo nasadenie cyklistickej prilby trvá iba pár sekúnd, liečba ťažkého úrazu hlavy i niekoľko mesiacov. Vyberte si preto takú prilbu na bicykel, ktorá vás nielenže ochráni pri páde, ale bude tiež pohodlná a štýlová. Radi vám poradíme s nákupom helmy na bicykel, ktorú budete radi nosiť.
Najdôležitejším parametrom pri výbere je samozrejme bezpečnosť. V prvom rade si overte, že prilba spľňa základný bezpečnostný certifikát, požadovaný Európskou úniou, ČSN EN 1078. Lepšie a drahšie modely ale väčšinou spĺňajú i ďalšie medzinárodné bezpečnostné normy.
Chcieť za každú cenu ušetriť a nakúpiť prilbu neznámej značky v zľave napríklad v supermarkete sa nakoniec skutočne nevypláca. Dobrý pomer cena – výkon spĺňajú základné modely niektorej z osvedčených značiek (Giro, Bell, Uvex, POC apod.).
Pri nákupe prilby sa musíte zamerať i na to, aby vám výborne sadla. Veľkosť cyklistickej helmy udáva obvod hlavy v centimetroch, ktorý často dopĺňa symbol S, M a L, ktorý určuje rozmedzie nastavenia obvodu hlavy. Väčšina lepších prílb totiž disponuje sťahovacím mechanizmom, kedy si pomocou otáčania kolieskom dokonale prispôsobíte veľkosť prilby na bicykel presne tak, aby vám sadla.
Ako správne odmerať obvod hlavy? Krajčírsky meter veďte v najširšom mieste nad ušami cez spánky a doprostred čela. Nameraný rozmer v centimetroch porovnajte s veľkosťou vybraného modelu.
Okrem veľkosti záleží i na tvare helmy na bicykel. Napriek sťahovaciemu mechanizmu nemusí niektorý model vášmu konkrétnemu tvaru hlavy sedieť. Ak máte problém nájsť cyklistickú prilbu,ktorá vám perfektne sadne, skúste vyskúšať viac rôznych značiek výrobcov a iste pre seba nájdete ideálny model.
Aby bola prilba na bicykel pohodlná, je viac ako dôležité. Ide o to, aby ste v cyklistickej prilbe vydržali i dlhšie cyklovýlety bez zbytočného potenia alebo unavenej krčnej chrbtice. Cyklistické prilby majú rôzny počet vetracích otvorov, niektoré z nich v otvoroch majú umiestnenú i bezpečnostnú sieťku, ktorá zabraňuje vlietnutiu hmyzu pod helmu.
Platí pravidlo, že čím viac vetracích otvorov prilba má, tým je ľahšia a komfortnejšia. Súčasne sa ale znižuje stupeň ochrany, ktorý poskytuje vašej hlave. Vhodný pomer medzi nízkou hmotnosťou, dobrou ventiláciou a bezpečnosťou cyklistickej prilby si zvoľte tiež s prihliadnutím na štýl vašej jazdy.
Vnútorná výstelka prilby zabezpečí, vám prilba na bicykel bude dobre sedieť a nebude nikde spôsobovať nepríjemné otlaky. Často si môžete rozmiestnenie vnútorných výsteliek v cyklistickej prilbe sami uspôsobiť a doladiť tak, aby prilba perfektne sadla podľa individuálnych potrieb.
Ak sú vnútorné vložky prilby vyberateľné, môžete ich raz za čas vyprať. U kvalitných cyklistických prílb majú vnútorné výstelky navyše antibakteriálnu úpravu.
Mäkko podložený by mal byť i upínací remienok pod bradou, ktorý zabezpečuje, aby cyklistická helma sedela na svojom mieste a nepadala priveľmi dopredu či dozadu. Pracka, ktorou sa zapína pásik pod bradou, by mala nielen spoľahlivo držať, ale tiež sa ľahko zapínať a rozopínať, a to najlepšie iba jednou rukou. Výhodné sú napríklad magnetické mechanizmy na zacvaknutie.
Dbaj na bezpečnosť na výletoch na bicykli
Cyklistické prilby »Všetky prilby majú podobnú základnú konštrukciu. Na ich výrobe sa podieľa tzv. in-mold technológia, kedy sa pena vstrekuje do vrchnej polykarbonátovej škrupiny prilby. Pre ešte väčšiu pevnosť býva vo vnútri prilby hliníková, kevlarová alebo karbónová kostra pre lepšie vystuženie.
Vnútorná pena cyklistickej prilby pri páde musí pohltiť energiu nárazu a prasknúť. Nezabudnite, že prilba je v tomto ohľade tzv. „na jedno použitie“. Po každom páde, pri ktorom prilba praskne, poprípade napraskne, si určite zabezpečte novú prilbu na bicykel.
Okrem rovnakej alebo podobnej základnej konštrukcie sa ale prilby na bicykel, určené na rôzne štýly jazdy, od seba v mnohom líšia:
Výborná ventilácia a čo najnižšia hmotnosť sú - samozrejme hneď po bezpečnosti – smerodatné parametre u modelov určených pre rýchlu cestnú jazdu. Prilba musí byť tak pohodlná, priedušná a ľahká, aby ste v nej mohli bez zaváhania obsolvovať i dlhšie a namáhavé trasy.
Vďaka takej cestnej prilbe vás nič nebude obmedzovať v tom, sústrediť sa iba na výkon.
Vyberte si z ponuky cestných prílb »
Oproti tým cestným majú prilby na horský bicykel robustnejšiu konštrukciu a tvar, ktorý viac chráni tylo hlavy. Nájdete u nich tiež štítok alebo šilt, ktorý vás ochráni nielen pred slniečkom, ale tiež pred konármi, odlietajúcimi kamienkami alebo inými nebezpečnými predmetmi, na ktoré môžete v prírodnom teréne natrafiť.
Tiež pri MTB prilbách sa výrobcovia snažia o čo najlepšie odvetranie i o ideálny pomer medzi hmotnosťou a odolnosťou.
Vyberte si z ponuky prílb na horský bicykel »
Tieto kompaktné prilby majú typický okrúhly tvar a menej odvetrávacích otvorov. Vďaka tomu, že pri pádoch poskytujú zvýšenú ochranu tyla a oblasti za ušami, sú ideálne na agresívny štýl jazdy a triky v skateparku na BMX bicykli.
Okrem toho s cyklistickou prilbou v tvare tzv. kokosu nestratíte štýl ani pri jazde na skateboarde alebo freestylovej kolobežke. V poslednom čase tieto prilby získavajú obľubu tiež pre mestskú cyklistiku.
Vyberte si z ponuky BMX prílb »
Tieto tzv. integrálne prilby, ktoré sa najviac podobajú tým na motockyel, sú určené do extrémnych podmienok a poskytujú maximálnu ochranu v náročnom teréne. Chránia hlavu jazdca zo všetkých strán, a to i včítane brady, čeľuste a tyla.
Oproti ostatným kategóriám sú tieto prilby menej odvetrávané a tiež oveľa ťažšie a sú použiteľné prakticky iba na adrenalínovú cyklistiku.
Vyberte si z ponuky integrálnych prílb »
Nemáte vyhranený cyklistický štýl, jednoducho si občas vyjdete na výlet s rodinou alebo na bicykle chodíte do roboty či na nákup? V tom prípade si iste vyberiete z našej ponuky univerzálnych rekreačných prílb, ktoré vás ochránia nielen na bicykli, ale využijete ich napríklad i na kolieskových korčuliach alebo kolobežke.
Vyberte si z ponuky rekreačných prílb »
U detí do 18 rokov je prilba zo zákona povinnou cyklistickou výbavou. Okrem toho sa detské prípady podieľajú väčšinou na tých najzávažnejších úrazoch hlavy následkom nehôd na bicykli. U vašich detí sa teda nad zabezpečením prilby na bicykel nemusíte dlho rozmýšľať – lepšie bude investovať čas do výberu tej najvhodnejšej.
Pri nákupe prilby pre dieťa sa držte niekoľkých základných pravidiel:
Okrem jazdy na bicykli poslúži detská cyklistická prilba dobre i pre ostatné obľúbené detské aktivity – jazdu na odrážadle, kolobežke, kolieskových korčuliach či skateboarde.
Vyberte si z ponuky detských prílb na bicykel »
Praktickým doplnkom k cyklistickej prilbe je svetlo, ktoré síce vďaka výške svojho umiestnenia nenahradí povinné zadné osvetlenie bicykla, ale v súčasnej hustej prevádzke predsa len prispeje k vašej väčšej viditeľnosti.
Ak plánujete jazdiť na bicykli i v chladnejších dňoch, je výhodné si pod prilbu dokúpiť oblečenie na bicykel z funkčného materiálu, ktorý odvádza pot.