Na všetkých úrovniach hry - od amatérskych až po profesionálne súťaže - sa kladie veľký dôraz na bezpečnosť hráčov. Pokiaľ to myslíte s futbalom čo len trochu vážne, je pre vás kúpa správnych ochranných pomôcok nevyhnutnosťou.
Možno ste videli staré čiernobiele filmy z dôb, kedy futbalisti hrali v ťažkých kožených topánkach a po ihrisku sa nanáňali za koženou loptou, ktorá vstrebávala množstvo vlhkosti. Kvôli tomu lopta vážila ku koncu zápasu dvakrát toľko ako na začiatku. Títo hráči šli do všetkého naplno a chrániče nepoužívali. Prečo by sme teda chrániče mali používať my?
Pokiaľ si skôr alebo neskôr nechcete dobehnúť po vážne zranenie, mal by byť chránič holení (a členku) vašim najlepším priateľom pri hre. Holenná kosť leží priamo pod kožou a nie je chránená okolitými svalmi, ako sú ostatné kosti. Kosť je preto náchylnejšia na zranenie. Takéto zranenie je naviac veľmi bolestivé, pretože povrch kosti je bohato pokrytý nervovými zakončeniami.
Poraďte sa s veľkostnou tabuľkou chráničov a overte si, ktorá veľkosť vám nebude kĺzať z nôh.
Moderné chrániče sa vyrábajú z širokej palety syntetických materiálov:
Sklené vlákno – ľahký, ale tuhý a pevný materiál, ktorý zaručuje výbornú ochranu.Penová guma – ďalší ľahký materiál, ktorý sa naviac dá tvarovať. Neponúka však takovú úroveň ochrany, ako sklené vlákno.Polyuretán (PU) – asi najpoužívanejší materiál, nie je taký ľahký, ale má takmer dokonalé tlmiace vlastnosti.Plast – lacný materiál s horšími ochrannými vlastnosťami.EVA pena – používa sa ako výstelka chráničov. Veľmi univerzálny materiál.Brankári potrebujú skôr ľahšie chrániče, pretože v podstate nie sú zapojení do klasického boja o loptu. Pre brankárov sú však ale vhodné chrániče členkov.
Obranci by mali nosiť chrániče čo najmasívnejšie aj s chráničom členka. Sú totiž najviac zapojení do obohrávania a boja a loptu. Stredopoliari by taktiež mali mať adekvátnu ochranu. Aj oni často zápasia o loptu. Útočníkom stačia ľahšie chrániče, ktoré im umožnia sa voľnejšie pohybovať a nasadiť tempo pri ťahu na bránku.
Pre každého hráča všeobecne platí, že futbalové chrániče by mali poskytnúť maximálnu možnú ochranu bez toho, aby výrazne obmedzovali pohyb hráča na ihrisku.
Všetky práva vyhradené, © 2002–2024 Sportega