Nezničte si novú hokejovú výstroj zlým používaním. Posielame vás do presilovky radami a tipmi, ako sa starať o svoju hokejovú výstroj tak, aby vám vydržala čo najdlhšie k spokojnosti vás a vašej rodinnej peňaženky.
Seriál pre hokejových začiatočníkov sa blíži ku koncu. Poradili sme vám, ako sa postarať o korčule ihneď po nákupe a ako si predĺžiť životnosť hokejových korčúľ pri pravidelnom používaní. Viete, ako sa správne starať o hokejové rukavice. Je na čase vkorčuľovať do tajov starostlivosti o hokejku.
Predstavíme vám rôzne druhy opáskovania čepele a horného konca hokejky. Na záver seriálu vám prezradíme, čo je to grip a ako si ho vyrobiť. Ak si najprv potrebujete vybrať hokejku, poradíme vám ako na to v našej poradni.
Keď si kúpite svoju hokejku, musíte doladiť jej dĺžku k svojej výške. Najjednoduchším krokom je ju proste zrezať. Od dôb Jožka Golonku platí zlaté pravidlo, že by vám hokejka mala byť po nos, keď ste naboso.
Útočníci si však radšej hokejku zrežú nižšie, aby sa im lepšie miešalo a manévrovalo s pukom v rohu pri mantinely. Obrancovia zas režú hokejky vyššie, aby s ňou ďalej dočiahli. Nikdy sa ale nepúšťajte do extrémov, kedy hokejku skrátite o desiatky centimetrov. Koniec hokejky by sa mal od vášho nosu pohybovať maximálne 2–3 cm.
Hokejku ste si upravili presne na vašu výšku a prišiel čas na omotanie hokejky. Ako pre čepeľ, tak pre horný koniec hokejky existuje viacero spôsobov omotania. Pri páskovaní čepele je najbežnejšie postupovať od päty až po koniec čepele. Oblepíte páskou pätu hokejky a následne celú čepeľ.
Vďaka tomuto typu omotania získate trenie na celej ploche čepele a puk vám z nej neskĺzne. Avšak čepeľ je po obalení ťažšia. Ak by ste chceli mať čepeľ ľahšiu, využívajú sa pásky pozdĺž čepele. Plní rovnakú funkciu pri trení, ale pásky je menej, čepeľ je ľahšia a lepšie kĺže po ľade.
Na hornom konci hokejky sú najbežnejšie dva typy obalení. Buď má omotávka jednu vrstvu, alebo je viacvrstvová. Ak má omotávka len jednu vrstvu, proste ju omotáte okolo vrchu hokejky. Získate potrebné trenie, páska nezmení tvar hokejky a nepridá jej ani na váhe. Avšak tým neochráni vašu dlaň pred ostrými hranami, čo pocítite nielen na ruke, ale aj na dlaniach rukavíc.
Viacvrstvová omotávka zmení tvar tyčky a pridá jej na váhe. Odmenou však bude vyššia ochrana pre vaše ruky a hokejka vám bude menej vypadávať. Hokejku omotáte tak, že motúz omotáte na samom vrchu hokejky a vytvoríte si žiadaný tvar. Pre správny tvar neexistuje žiadne pravidlo, pretože každému sedí niečo iné. Potom jednou vrstvou prekryjete vrch hokejky ako v prvom prípade.
Nápis grip ste si na svojej hokejke asi už všimli. Toto slovo značí, že vaša hokejka má na sebe extra vrstvu látky podobnú gume, ktorá zvyšuje trenie. Hokejka sa vám lepšie drží v rukách a nevyšmykne sa vám, ani keď je mokrá. Ak ho nemáte, ale chceli by ste, existujú dva spôsoby, ako si vyrobiť grip podomácky.