Ako sa dostať do NHL? Nie je to len o drafte


12 minút čítania

Cesta do NHL nie je len o tom byť draftovaný, ale je to oveľa náročnejšie. Čo všetko musia hráči absolvovať, aby si splnili sen, sa dočítaš v článku.

Aká dlhá je cesta do NHL pre vychádzajúce hviezdy? Majú hráči naozaj vyhraté, ak prejdú draftom NHL? S blížiacim sa štartem NHL ti priblížim, akým procesom si talenty vo veku od 18 do 21 rokov musia prejsť, aby sa stabilne usadili v najprestížnejšej hokejovej lige na svete. Nie je to totiž len o umiestnení sa v drafte NHL.

NHL Scouting Combine: Mladíci pod drobnohľadom

NHL Scouting Combine je prvým významným krokom pre hráčov, ktorí sa chcú dostať do NHL. Ide o týždennú udalosť, kde sa objaví 100 najlepších mladých hokejistov, ktorí sú považovaní za kandidátov na draft. Hráči absolvují nielen fyzické testy sledujúce ich kondíciu, ale aj rozhovory, ktoré pomáhajú odkryť ich charakter a schopnosť zvládať tlak. Celého procesu sa zúčastňujú zástupcovia jednotlivých tímov.

Zo všetkého najskôr musia mladíci úspešne absolvovať zdravotnú prehliadku a až potom prichádza na rad 11 fyzických testov. Testuje sa napríklad sila úchopu a ramien, sila odrazu, rýchlosť a vytrvalosť. Tieto testy pomáhajú tímom posúdiť, ako sú hráči pripravení čeliť nárokom NHL.

Bez-nazvu-1200-x-860-px-1.webpScouting Combine. Zdroj: thehockeynews.com

Veľkou súčasťou Scouting Combine sú rozhovory medzi hráčmi a zástupcami klubov. Tímy sa snažia zistiť o danom hráčovi čo možno najpresnejšie informácie o jeho správaní. A na získanie týchto informácií kladú naozaj zaujímavé otázky: „Ako by si opísal modrú farbu?“ Pozrite sa na oblohu, povedal jeden z mladíkov. „Aké je tvoje hodnotenie vodičov Uber?“ alebo „Ak by si šiel do armády, bol by si sniper, ošetrovateľ alebo pilot?“, „Ak by si bol zviera, ktorým by si bol?“.

Veľký rozruch na Scouting Combine 2023 spôsobila otázka, ktorú počas jedného z rozhovorov so zástupcami tímov dostal David Reinbacher, piata voľba draftu. „Povedali mi, aby som si predstavil, že som kapitán lode a musím bombardovať nepriateľskú loď, ale členovia môjho tímu plávajú v oceáne. Odpovedal som, že by som to neurobil, že tam sú moji spoluhráči, tak ich predsa nezabijem. Oni však popisovali, že musím, že je to rozkaz. Zopakoval som im, že by som to neurobil. Toto fakt nebola úplne najlepšia téma,“ popisoval rakúsky obranca, ktorého si nakoniec vybral Montreal Canadiens.

Proces fyzických testov a pohovorov odhaľuje nielen potenciál hráča na ľade, ale aj jeho mentálnu pripravenosť čeliť výzvam NHL. Každá otázka, či už sa týka osobných životných hodnôt alebo bizarných scenárov, ako v prípade Davida Reinbachera, pomáha tímom lepšie pochopiť, ako hráči reagujú na stres a záťažové situácie. Scouting Combine nie je len o číslach a štatistikách, ale aj o tom, ako hráči premýšľajú a ako komunikujú. Pre mnohých mladíkov je to kľúčový krok na ceste k dosiahnutiu ich sna.

Draft NHL: Prestíž bez záruky

Draft NHL je jednou z najväčších hokejových udalostí pre vychádzajúce talenty, novinárov, širokú verejnosť a samotné kluby. Každoročne sa v júni koná draft, ktorý je pre mladé talenty prvým krokom k najlepšej hokejovej lige. Pre kluby je to príležitosť získať kľúčové talenty, ktoré môžu zabezpečiť budúce úspechy organizácie. 

V drafte NHL si tímy vyberú 224 hráčov v 7 kolách. V každom kole sa vyberie 32 hráčov, pretože každý z 32 tímov má voľbu výberu. Tieto voľby si môžu tímy navzájom vymieňať. 

Poradie, v akom tímy vykonávajú výbery, sa určuje na základe poradia tímov v sezóne. Tímy, ktoré sa nedostali do play-off, sa zúčastňujú draftovej lotérie, v ktorej sa žrebuje výber pre prvú, druhú a tretiu pozíciu draftu. Najhorší tím má najväčšiu šancu získať prvú voľbu, ale nie je to zaručené. Tento tím má približne 18,5 % šancu na výhru prvého výberu. Ostatné tímy majú postupne nižšiu šancu v závislosti od svojho umiestnenia – čím lepší výsledok v sezóne, tým nižšia šanca na výhru lotérie. Po vyžrebovaní týchto troch pozícií sa zvyšné poradie určí na základe umiestnenia v predchádzajúcej sezóne. Tím môže vyhrať draftovú lotériu maximálne dvakrát počas päťročného obdobia.

Bez-nazvu-1200-x-860-px.webpDavid Reinbacher. Zdroj: ledevoir.com

Z pohľadu jednotlivých klubov ide o výsledok dlhoročnej usilovnej práce, keď dôkladne vyhľadávajúa potenciálne talenty. Práca hokejových skautov spočíva v analýze výkonov hráčov, či už na reprezentačných akciách alebo v ligových zápasoch v Európe alebo Severnej Amerike. Snažia sa napríklad pozorovať herné návyky alebo zvládanie tlaku.

Samotní hráči sa v sezóne, keď sa majú zúčastniť draftu, snažia ešte vylepšiť svoju pozíciu a upozorniť na svoj talent napríklad na majstrovstvách sveta juniorov alebo na prestížnom Hlinka Gretzky Cupe, kam sa upínajú oči skautov z NHL. Byť draftovaný je odmenou za dlhoročnú prácu a predstavuje splnenie detského sna každého hráča, ale draft žiadnemu z hráčov nezaručuje štart v NHL. Je to v podstate len začiatok boja o pozíciu v zostave.

Rozvojové kempy

Aj keď by sa mohlo zdať, že po absolvovanom drafte majú hráči na chvľu pokoj, je to presne naopak. Hneď v júli prebiehajú rozvojové kempy jednotlivých tímov, kam sú pozvaní všetci ich draftovaní hráči nielen z aktuálneho draftu, ale aj z predchádzajúcich ročníkov, nedraftovaní hráči s už podpísanou zmluvou. Pozvánku na development kemp dostane aj niekoľko nedraftovaných hráčov bez akejkoľvek väzby na organizáciu. 

Development kemp poskytuje nováčikom možnosť lepšie poznať organizáciu, jej štruktúru, trénerov a klubovú filozofiu. Hráči sa učia nielen o samotnej hre, ale aj o hodnotách, ktoré tím vyznáva, a o spôsoboch, akými sa hráči správajú a pracujú v rámci organizácie. 

Bez-nazvu-1200-x-860-px-2.webpLA Kings development kemp. Zdroj: lakingsinsider.com

Hráči absolvujú tréningy na ľade i na suchu. Trénéri im väčšinou naordinujú testovanie na ľade, tréningy zamerané na rozvoj zručností, korčuľovanie a zlepšenie pozičnej hry. Tréneri učia hráčov činnosti, ktoré im pomôžu zlepšiť ich výkon a prispôsobiť sa rýchlejšiemu tempu profesionálneho hokeja. Na konci kempu si hráči zvyčajne porovnajú sily vo vzájomnom zápase. A to buď vo forme hry 5 na 5, alebo 3 na 3. 

Mimo ľadu hráči absolvujú rôzne semináre a workshopy. Tieto semináre sa zaoberajú témami ako výživa, regenerácia, psychická odolnosť a zvládanie tlaku. Mladí hráči sa učia, ako sa správne starať o svoje telo a myseľ, aby zvládli náročnú sezónu a životný štýl profesionálneho športovca.

Hráči, ktorí zaujmú v development kempe, môžu dostať pozvánku na hlavný kemp, kde majú možnosť zabojovať o miesto v hlavnom tíme. V hlavnom kempe sa stretnú s najväčšími hviezdami mužstiev a môžu sa tak rovnať s najlepšími z najlepších.

Development kemp je pre hráčov vstupnou bránou do NHL, kde majú možnosť porovnať sa s ostatnými talentami a ukázať svoje schopnosti. Tréningy sú tu nielen fyzicky náročné, vyžadujúce maximálnu silu, vytrvalosť a odolnosť, ale kladú tiež veľký dôraz na mentálnu prípravu. Hráči musia prekonávať svoje limity, zvládať tlak a neustále sa zlepšovať, čo si vyžaduje silnú psychiku a sústredenie. Kemp ale nie je len o drine a prekonávaní prekážok. Je to tiež skvelá príležitosť učiť sa od tých najlepších.

Rookie Chalenge

Aby toho nebolo málo, tímy pravidelne organizujú v septembri turnaje, na ktorých sú hlavnými tvárami nováčikovia. Na turnajoch sa proti sebe postavia nádejní mladíci (prospekti) z jednotlivých tímov. Je to podujatie určené predovšetkým pre mladých hráčov, ktorí boli nedávno draftovaní, majú skúšobné zmluvy alebo sa len snažia získať miesto v základnej zostave tímu NHL. 

Bez-nazvu-1200-x-860-px-3.webpRookie Challenge. Zdroj: vegashockeyknight.com

Hráči na týchto turnajoch majú možnosť ukázať svoj talent v zápasových podmienkach. Štýl hry na NHL Rookie Challenge je veľmi rýchly a intenzívny, pretože všetci hráči sa chcú predviesť a bojovať o svoje miesto v tíme. Zároveň tréneri často sledujú, aký progres hráči urobili od development kempu. Môže to byť totiž ukazovateľom toho, že rady, ktoré hráč dostáva, dokáže prijať a využiť ich na ďalší rozvoj. V neposlednom rade zohráva úlohu aj to, či hráč podáva konzistentné výkony, či sa na neho dá spoľahnúť v každej situácii a či zvládne akúkoľvek úlohu, ktorá mu je v tíme pridelená.

Hlavný tréningový kemp: Vitaj medzi hviezdami

Hlavného tréningového kempu sa zúčastnia nielen hráči, ktorí už majú podpísané zmluvy s tímom NHL, ale tiež tí, ktorí na seba upútali pozornosť počas development kempov a rookie turnajov. Nechýbajú ani hráči s tzv. skúšobnými zmluvami. Nováčikovia sa tak môžu priamo porovnať s hviezdami tímov a získavať od nich drahocenné skúsenosti.

Hlavný tréningový kemp je pre hráčov stresujúcim, ale zároveň vzrušujúcim obdobím. Talenty sa snažia urobiť čo najlepší dojem a získať miesto na súpiske. Musia ukázať, že majú nielen talent a sú usilovní, ale aj to, že sú schopní prispôsobiť sa vysokým fyzickým a psychickým nárokom NHL. Každý tréning, každé cvičenie a každý prípravný zápas je dôležitý. Každý detail môže rozhodnúť o ich budúcnosti.

Na hlavnom kempe už tím ladí formu na blížiacu sa sezónu a zohrá počas septembra niekoľko prípravných stretnutí, kde práve hráči na okraji zostavy môžu vedenie presvedčiť o svojich kvalitách. Dobré je spomenúť, že na kemp už musia hráči prísť plne pripravení tak, aby mohli trénovať a hrať v plnom nasadení.

A čo ďalej?

Konkurencia v NHL je obrovská a len malá časť z desiatok prospektov si môže vybojovať svoje miesto v prvom tíme. Aký osud teda čaká väčšinu hráčov, ktorí sa nedostali do hlavného tímu?

Väčšinou sú posielaní do farmárskych celkov v AHL, kde sú hráči pod dohľadom organizácie NHL. Hokejisti označujú pôsobenie v nižšej súťaži ako nutné zlo. Dostávajú menšie platy, na zápasy chodia autobusom, v ktorom absolvujú dlhé cesty trvajúce až 6 hodín. V kabíne na farme vie každý hráč, že miest v NHL je veľmi málo a tak medzi hráčmi panuje určité sebectvo aj na ľade. Prejsť AHL a dostať sa o úroveň vyššie nie je žiadny med a nie každému hráčovi sa to podarí. Je veľa hráčov, ktorí sa medzi hokejovú smotánku nikdy nedostanú.

Mladí hráči sa môžu vrátiť do juniorských líg v USA a Kanade alebo do európskych mužských líg, kde získajú skúsenosti a viac času na ľade. Napríklad Martin Nečas dal po drafte prednosť českej extralige pred farmou v AHL. Na rozdiel od hráčov v AHL však títo hráči, ktorí hrajú na európskych klziskách, nemajú možnosť trénovať s hlavným tímom. Niekedy sa stáva, že hráči z AHL dostanú príležitosť trénovať s hlavným tímom, napríklad v čase chorôb.

Bez-nazvu-1200-x-860-px-4.webpDavid Jiricek V AHL. Zdroj: sport.cz

Mnohí hráči sa tiež vracajú do univerzitnej ligy NCAA, kde kombinujú aktívne štúdium s hraním hokeja na najvyššej úrovni. 

Ciest, ako sa dostať do NHL je plno, ale žiadna z nich nie je jednoduchá. Hráči, ktorí sa chcú skutočne presadiť, musia preukázať nielen talent, ale aj neúnavnú pracovitosť, vytrvalosť a schopnosť prekonávať neúspechy. Len tí najlepší a najvytrvalejší sa nakoniec dostanú na súpisku tímu NHL. A ani vtedy nemajú vyhraté – v prostredí plnom konkurencie je potrebné neustále dokazovať svoje kvality, aby si svoje miesto udržali. Každý detail a každý zápas môže byť rozhodujúci. Cesta mladých talentov do NHL je často spletitá a neľútostná, ale práve tieto náročné skúsenosti vytvárajú skutočných hráčov, ktorí sú pripravení bojovať o svoje miesto medzi elitou

Vybav sa na nadchádzajúcu sezónu NHL

Staršie články